Haber

Unrwa, Filistinli Mültecilere Yardım İçin Acil Mali Yardım Çağrısında Bulundu

AMMAN, 15 Kasım (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ajansın, yılın sonunu getirebilmek ve okullarının, sağlık merkezlerinin ve diğer temel hizmetlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek için acil olarak 50 ila 80 milyon ABD dolarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

UNRWA’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Lazzarini, ajansın Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen Müracaat Komitesi Toplantısı’nda, söz konusu miktarın toplanamamasının iş yavaşlatma, grevler ve dolayısıyla hizmetlerin askıya alınması gibi önemli riskler doğuracağı konusunda uyardı.

Lazzarini ayrıca, UNRWA Stratejik Planı’nın amaçlarına ulaşılması için üç yıllık bir mühlet içinde yaklaşık 200 milyon dolara gereksinimi olduğunu da kelamlarına ekledi.

Yıllarca süren kemer sıkma tedbirlerinden sonra, mevcut yetersiz kaynak sağlama meselesinin fakat hizmetlerde yahut hizmetlere erişime uygun görülenlerin sayısında kesintilere gidilmesiyle azaltılabileceğini söyledi.

Açıklamada BM yetkilisinin, “Yaygın yoksulluk ve özellikle Lübnan, Suriye ve Gazze’de kamu hizmetlerin çökmesi nedeniyle Filistinli mültecilerin hastanelere erişiminin sürekliliğinin etkili bir şekilde sağlanabilmesi için sağlık sigortası programımızın daha fazla desteğe ihtiyacı var” dediği aktarıldı.

Lazzarini, kritik bakım çalışmaları ve yıllarca kemer sıkma nedeniyle yıpranan varlıkların değiştirilmesi daha da erteleneceği için, mevcut durumun mülteciler ve işçi için sıhhat ve güvenlik risklerini artıracağını da vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu