Haber

Endonezya sahilinde 110 Arakanlı Müslüman mülteci bulundu

BANDA Myanmar’dan kaçan ve bir aydan uzun süredir tekneyle yolculuk yaptığı belirlenen 110 Arakanlı Müslüman (Rohingya) mülteci, Endonezya’nın Açe bölgesindeki kıyıda bulundu.

Açe’deki Muara Batu bölgesinin polis şefi Herman Saputra’nın açıklamasına nazaran, sabah bölgedeki balıkçıklar, kıyıda Arakanlı 110 kişiyi fark ederek, durumu polise bildirdi.

Sahilde bulunan mültecilerin 65’inin erkek, 27’sinin bayan ve 18’inin çocuk olduğu belirtildi.

Yetkililer, mültecilerin sağlık kontrollerinin yapılacağını açıkladı.

Sahilde bulunan mültecilerden Muhammed Emin, Malezya’ya gitmek için yola çıktıklarını ve Endonezya sularında mahsur kaldıklarını söyledi.

Açe bölgesinde 6 Mart’ta da 114 Arakanlı mülteci bulunmuştu.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki hudut karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin uyguladıkları kitlesel şiddetten kaçan 1 milyona yakın kişi, komşu ülke Bangladeş’e sığınmıştı.

Çok sayıda Arakanlı Müslüman, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki çok kalabalık mülteci kamplarından kaçarak, öteki Müslüman ülkelere gitmek için hayatlarını tehlikeye atıp derme çatma teknelerle denize açılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu