Haber

Türkiye’nin ilk insanlı uzay yolculuğu GUHEM’de takip edildi

BURSA (İGFA) – Türkiye’nin uzay çağı başladı. İlk astronot Alper Gezeravcı bu akşam 14 günlük uzay yolculuğuna çıktı. 19 Ocak Perşembe günü saat 00.49’da gerçekleşen lansman, ABD’nin Florida eyaletinden yapıldı. Böylece Türkiye, 2021 yılında açıkladığı Ulusal Uzay Programı’nın ilk insanlı uzay misyonu hedefine ulaştı. Bu tarihi gece için, BTSO iş birliğiyle hayata geçirilen Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nde önemli bir etkinlik düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK. Lansman gününe özel dijital dev ekran kurulan GUHEM’de, gün boyu özel video gösterimleri ve etkinlikler düzenlendi. Uzaya ve havacılığa meraklı gönüllüler, tarihi lansmana saatler kala merkezdeki yerlerini aldı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da gençlerle birlikte lansman anını takip etti. Bilim platformlarının desteğiyle GUHEM’de düzenlenen canlı yayını 2 milyondan fazla kişi izledi.

ALPER GEZERAVCI’NIN FOTOĞRAFI GUHEM LEGENDS DUVARINDA

Lansman saatlerinin yaklaştığı gecede heyecan doruğa çıkınca, Bursa protokolü ve gençler birlikte geri sayıma başladı. Program kapsamında ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın fotoğrafı da Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından GUHEM’deki efsaneler duvarına asıldı.

“GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın görevini başarıyla yerine getirmesini diledi. BTSO olarak 2013 yılında bir hayalle yola çıktıklarını ve Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olan GUHEM’i Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçirdiklerini belirten Önder Burkay, “Gecenin geç saatine rağmen, gençlerimiz ve ailelerimiz burada. Bu bir anlamda gelecek nesillerimizin bilime ve teknolojiye olan merakını da gösteriyor aslında. İnşallah ülkemizin ilk uzay yolculuğundan ve GUHEM’den alacakları ilhamla buradaki gençlerimiz arasından pek çok bilim adamı ve astronot yetişecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında ortaya koyduğu bu misyonu çok değerli buluyoruz.” söz konusu.

“GELECEKTEKİ UZAY ÇALIŞMALARINA MOTİVASYON KAYNAĞI OLACAK”

İbrahim Burkay, dünyanın gelişmiş ülkelerinin ekonomisinde uzay havacılığının büyük bir paya sahip olduğunu söyledi. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye için bu alanın vazgeçilmezler arasında yer aldığını belirten Başkan Burkay, “Ülkemizin ilk insanlı uzay misyonu bu anlamda önemli bir kilometre taşı ve ciddi bir motivasyon kaynağı olacak. Gelecekteki uzay çalışmaları. 14 gün boyunca uzayda kalacak olan Alper Gezeravcı, 13 farklı deney gerçekleştirecek. Bu deneylerin her biri ülkemizde yapılan birçok çalışmaya ışık tutacaktır. Biz çalışkan bir milletiz. Bu ilk adım ama daha fazlasının olacağına inanıyoruz. “Gençlerimize güveniyoruz” söz konusu.

“MİLLET OLARAK TEK KALBİYİZ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, millet olarak Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’yı Uluslararası Uzay İstasyonu’na uğurladıklarını söyledi. Aktaş, “Hayatımın en önemli anlarından birini yaşıyorum. GUHEM’de bu tarihi anın heyecanını Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç ve hemşerilerimiz ile birlikte yaşadık. Bizleri ağırlayan BTSO Başkanımıza teşekkür ederiz. Ülkemizin geleceği çok iyi. Bugün Alper kardeşimiz bir ilke imza attı. Şanlı bayrağımızı Uzay Vatan’da dalgalandıracak Alper Gezeravcı’ya başarılar diliyorum. Bu gurur, bu başarı hepimizindir. Daha fazlasının olacağına inanıyoruz.” söz konusu.

“BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ”

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, ülke olarak büyük gurur duyduklarını vurguladı. Türkiye’nin bu noktaya gelmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük katkıları olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza ve milletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Kendimize güvenmemiz gerekiyor. Harika bir şey başardık. Allah izin verirse ilk Astronotumuz 14 gün sonra tekrar aramıza katılacak ve oradaki deneyimlerini bize anlatacak. “Ülkemizin bundan sonra daha güzel şeyler yapacağına yürekten inanıyorum” dedi.

“TÜRKİYE’NİN YÜZYILI AYNI ZAMANDA BİLİM YÜZYILI OLACAK”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk Yüzyılının başında Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu GUHEM’de gençlerle birlikte izlediklerini söyledi. Bakan Tunç, Türkiye için büyük bir an olduğunu belirterek, “Bu günü asla unutmayacağız. Türkiye’nin bilimde, uzay teknolojisinde, sanayide ve diğer alanlarda ne kadar ilerlediğini hep birlikte görüyoruz. İnşallah Türk Yüzyılı da öyle olur.” Bilim yüzyılı. Bu yüzyıl çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarındadır.” GUHEM’in Bursa ve Türkiye’nin bilim yolculuğuna kazandırılmış çok önemli bir eser olduğunu belirten Tunç, GUHEM’e ilk kez geldiğini ve gurur duyduğunu belirterek, buranın kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Türkiye’ye mi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu