Ekonomi

Tata Group, İngiltere’de 4 milyar sterlinlik yatırım yapacak

İngiltere Başbakanlık Ofisi ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Tata Group’un elektrikli araç aküsü fabrikası yatırımı, İngiltere’nin otomotiv sektöründeki en büyük yatırımlarından biri olacak.

Fabrika yatırımının 4.000 kişiye doğrudan istihdam yaratması beklenirken, fabrikanın 2030 yılına kadar ihtiyaç duyulan pil üretiminin yarısını karşılayacağı hesaplanıyor.

Tata Group’un İngiltere’deki 4 milyar sterlinlik yatırımı, şirketin Hindistan dışındaki ilk büyük yatırımı. Ayrıca fabrikanın kapasitesinin 40 gigawatt-saat ile Avrupa’nın en büyük elektrikli araç aküsü fabrikalarından biri olması bekleniyor.

2026 yılında üretime başlayacak olan fabrika, JLR’nin aralarında Range Rover, Defender, Discovery ve Jaguar markalarının da bulunduğu elektrikli araç akülü modellerini tedarik edecek.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Tata Group’un yatırımının ülke ekonomisinin güçlenmesine, istihdam yaratılmasına ve sıfır emisyonlu araçlara geçişe katkı sağlayacağını belirterek, “İngiltere’nin seçilmiş olmasından büyük gurur duyuyoruz. Tata Group’un Hindistan dışındaki ilk dev fabrikasına ev sahipliği yapmak ve elektrikli araç üretimi için en cazip yerlerden biri olarak konumumuzu pekiştirdi.” ifadesini kullandı.

Tata Sons Yönetim Kurulu Başkanı Natarajan Chandrasekaran, Tata Group’un Avrupa’nın en büyük pil hücresi üretim yatırımlarından birini İngiltere’de kuracağını ve bunun stratejik bir yatırım olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu