Haber

İzmir turizminde tarihi rekor

İzmir 2022’de 2 milyon 153 bin 881 turist ağırlayarak turizmde tüm zamanların rekorunu kırdı. 2023 yılına hızlı başlayan İzmir turizmi, ilk 5 aylık bilgilere göre 2022’nin bire bir dönemine göre yüzde 15 arttı. İzmir’in turizmi yeni bir rekora doğru ilerliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Vakfı’nın katılımıyla hazırlanan İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nda 2022 yılı için belirlenen 2 milyon yerli ve yabancı turist hedefini aşan İzmir’de gözler 2023’e çevrildi. turizm, 2024 yılında yıllık 4 milyon turist hedefine doğru adım adım ilerliyor.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün açıkladığı bilgiye göre, 2023 yılının ilk 5 ayında İzmir’e yabancı turist ilgisi devam ediyor. Bir önceki yıla göre yüzde 15 artan yabancı turist sayısında yılsonu hedefi de güncellendi. önceki yıla Pandemi sonrası temel motivasyonun bölümün yaralarını sarmak olduğunu belirten Lider Tunç Soyer, yıl sonu hedefini şöyle açıkladı: “Turizm sektörü paydaşları ile birlikte hedefimiz bu artan trendi yıl sonuna kadar sürdürmektir. . İzmir turizminde ortak akıl yaklaşımıyla 2022 yılında sektörün can damarı olduk. Şimdi bunun üzerine çıkma zamanı. 2023’ten beklentimiz yüksek. Hedefimiz planladığımız gibi 2024’te 4 milyon turist ağırlamak.”

Yerli turist de artıyor

Ocak-Mayıs aylarını kapsayan 2023 yılının ilk 5 ayında yerli turist sayısında büyük artış yaşandı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46’lık artış bilgilere yansırken, haziran ayıyla birlikte bu sayının artacağı öngörülüyor. İzmir tarihinde görülmemiş rakamlara ulaştıklarının ancak bunun yeterli olmadığının altını çizen Önder Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’in potansiyelinin bundan çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Bu nedenle 4 yıldır büyük bir turizm seferberliği ilan ettik ve bunun meyvelerini pandemiye rağmen topluyoruz. Bu seferberlik kapsamında kruvaziyer gemilerinin 6 yıl sonra İzmir’e gelmesini sağladık. Birçok turizm ofisi açtık ve Türkiye’nin ilk dijital turizm altyapısını İzmir için oluşturduk. Visit İzmir taşınabilir uygulaması ile İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistlere 2.800’den fazla turizm destinasyonu hakkında bilgileri tamamen ücretsiz olarak sunuyoruz. 2020 yılında yayınladığımız turizm stratejisi, şehrimizin turizminin anayasasıdır ve bu anayasayı adım adım hayata geçiriyoruz.”

Turizm stratejisi hazırlandı

İzmir’in 2020-2024 Turizm Stratejisi, kentin turizm bölümünün tüm paydaşlarının iş birliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yaptığı İzmir Vakfı’nın uyumuyla hazırlandı. Bu strateji kapsamında Önder Tunç Soyer, İzmir’in turizm hedefini 4 milyon turist olarak açıkladı. 2022’de tüm zamanların rekorunu kıran İzmir, 1 milyon 463 bin 380’i yabancı, 690 bin 501’i yerli olmak üzere toplam 2 milyon 153 bin 881 turisti ağırladı.

Gemiler geri getirildi, turizm ofisleri açıldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türk limanları kruvaziyer rotalarından kaldırıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yurt dışı temasları, İzmir Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, TÜRSAB ve İzmir Vakfı’nın ortak girişimleri sonucunda, 6 yıl aradan sonra geçen yıl İzmir Körfezi’ne demir atan ilk kruvaziyer gemi. 2022’nin prestijiyle ve 2023’ün ilk 6 ayında toplam 38 gemi 55.182 yolcu ile Alsancak Limanı’nda ağırlandı.

Kemeraltı başta olmak üzere kent merkezini limana bağlayan güzergâhlar, geçtiğimiz yıl limanda açılan turizm danışma ofisinde tanıtılıyor. Kablosuz internet hizmeti, haritalar ve tanıtım broşürlerinin sunulduğu ofiste, Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları turistleri karşılamaya devam ediyor.

İzmir, “Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi”ne katıldı

İzmir Turizm Stratejisi ve Eylem Planı doğrultusunda doğayla uyumlu, alternatif turizm türlerini destekleyen, doğal ve kültürel mirasa sahip çıkan bir anlayış sergilemesi nedeniyle İzmir’in uluslararası ağlardaki görünürlüğü artmaktadır. İzmir, sürdürülebilir turizm alanında yaptığı çalışmalarla destinasyonlar için küresel sürdürülebilirlik standartlarını belirleyen ve GSTC Kriterleri olarak bilinen “Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi”ne üye oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

cukurca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu