Haber

Macaristan AB dönem başkanlığı döneminde Türkiye ile gümrük anlaşmasını modernize edecek

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, “Temmuz ayının başından itibaren başlayacak olan Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığımızda, AB ile Türkiye arasındaki gümrük anlaşmasının modernizasyonuna öncelik vereceğiz ve bu konuda adımlar atacağız” dedi. kapsamını daha da genişleteceğiz.” söz konusu.

Szijjarto, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Bakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Szijjarto, İstanbul’daki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen saldırı nedeniyle Türkiye’deki Katolik cemaatine başsağlığı dileklerini iletti ve Türk hükümetine ve Türk yetkililere etkili önlemler aldıkları ve saldırıyı düzenleyenlerin hızla tespit edildiği için teşekkür etti.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki madende meydana gelen heyelan nedeniyle enkaz altında kalanlara başsağlığı ve sabır dileen Szijjarto, kurtarma çalışmalarının başarılı olmasını umduğunu söyledi.

Szijjarto, Türkiye’nin enerji güvenliği konusunu siyasi ve ekonomik bir silah olarak kullanmadığını vurguladı.

Türkiye’nin terörle mücadelede attığı adımları takdirle karşıladıklarını belirten Szijjarto, tüm dünyanın terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Szijjarto, Avrupa ve AB’nin Türkiye’nin katılımına ihtiyacı olduğunu ve kaybedilen rekabet gücünün daha yakın işbirliği ile sağlanabileceğini belirterek, “Temmuz ayı başından itibaren başlayacak olan AB dönem başkanlığımız sırasında, Türkiye ile gümrük anlaşmasının modernizasyonuna öncelik vereceğiz. AB ve Türkiye’nin kapsamını genişleteceğiz.” “Bunu artıracak adımları atacağız.” dedi.

Vize süreçlerinin kolaylaştırılması konusunda ilerleme kaydetmek istediklerini belirten Szijjarto, “Dönem başkanlığımız döneminde AB ile Türkiye arasındaki ortaklık konseyini yeniden toplamak istiyoruz.” söz konusu.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki arabulucu rolü

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yaklaşık 2 yıldır devam ettiğine işaret eden Szijjarto, “Maalesef AB ve Transatlantik dünyasının savaş psikozu içinde olduğunu ve çok az insanın barıştan yana cesaret gösterdiğini görüyoruz. NATO toplantılarında burada bulunanlar dışında sayımız fazla değil.” ” kelimesini kullandı.

Zamanın savaş alanında hiçbir çözüm bulunamayacağını, savaşta yalnızca ölülerin bulunabileceğini gösterdiğini belirten Szijjarto, “Bu savaş ne kadar uzun sürerse, ne kadar çok silah taşınırsa, o kadar çok yıkım olur. Biz, Türkiye gibi barıştan yanayız. Türkiye’ye takdir ve şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Szijjarto, iki ülke arasındaki arabuluculukta başarılı oldukları için Türkiye ve Türk hükümetine teşekkür ederek, Türkiye’nin barış görüşmelerinin bir an önce başlatılması yönündeki çabalarına devam etmesini dilediğini söyledi.

Sağduyunun ön planda tutulması gerektiğine işaret eden Szijjarto, “NATO’nun saldırgan konumuna düşmemesi için NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmanın önüne geçmeliyiz. Bunun için, barış için, gelecekte de her şeyi yapacağız. Biz çok hassasız.” Bunun Türkiye gibi güçlü bir ülkenin görüşü olmasından memnuniyet duyuyorum.” .” değerlendirmesini yaptı.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu