Haber

Erdoğan’dan Talabani yönetimine PKK uyarısı

Mısır’dan dönen uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK’ya destek vermekle suçladığı Süleymaniye’deki Talabani yönetimini uyardı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri İbrahim Kalın’ın geçtiğimiz günlerde Irak’a üst üste ziyaretlerde bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Erbil yönetimiyle terörle mücadelede yakaladığımız ivme Terör olumlu yönde ilerliyor. Ancak Süleymaniye, “Ne yazık ki KYB yönetimi defalarca yaptığımız uyarılara rağmen terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye desteğini sürdürüyor” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Başbakanı Mesrur ​​Barzani ile Dubai’de yaptığı görüşmeye değinerek, “Şimdi yaptığımız toplantıda bu konuyu gündeme getirdik ve uyarımızı yaptık. Kimse farklı bir beklenti beklemesin. Bizden bir duruş gelirse gerekli tepkiyi vereceğiz. Bu konuyu görmezden gelemeyiz. Elimizden gelen adımları atacağız.” “Birçok konuya tahammül edebiliriz ama mesele bekamız ve milli güvenliğimizse hoşgörü kapılarını sonuna kadar kapatırız ve gereğini yaparız. Amaç bize düşmanlık yaratmaksa tepkimiz ve tedbirlerimiz var. Daha sert adımlar atmaktan çekinmeyeceğiz.” ” ekledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Mısır’da Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile bir araya geldi. Fotoğraf: Türkiye Cumhurbaşkanlığı/AP/dpa/picture Alliance

Kuzey Irak’ın Süleymaniye kenti, 2017 yılında hayatını kaybeden Celal Talabani’nin oğlu Bafel Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) partisinin kontrolünde. Dışişleri Bakanı Fidan, geçtiğimiz ay Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Süleymaniye’ye yönelik yaptırımlarımıza rağmen KYB’nin PKK’ya yönelik destekleyici tavrını değiştirmemesi halinde ilave tedbir almaktan çekinmeyeceğiz” uyarısında bulundu.


Celal Talabani’nin ölümünün ardından Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) liderliğini oğlu Bafel Talabani üstlendi. Fotoğraf: Haydi Mizban/AP/picture Alliance

“Dış politika çıkarlar üzerine kuruludur”

Erdoğan, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’ye davet ettiği Sisi’nin bu ziyaretinin zamanlamasına ilişkin şunları söyledi: “Sayın Sisi’nin Nisan ayı başında yemin töreni söz konusu. Dolayısıyla Nisan veya Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret edecek.” Mayıs.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mısır ziyaretimiz Sayın Sisi’nin ısrarlı daveti üzerine gerçekleşti. Ben kendilerine Yüksek Düzeyli Stratejik Kurul Toplantımızın yapılmasını ve bu adımın atılmasını önerdim. Kabul ettiler. Dışişleri Bakanlarımız” dedi. Temaslara devam edecekler.Büyük ihtimalle Sayın Sisi, “Nisan veya mayıs ayında Ankara’ya gelip iade-i ziyarette bulunacak” dedi.

Mısır ile ilişkilerde açılan yeni sayfa ile ilgili olarak, Başkan şunları söyledi: “Dış politika karşılıklı çıkarlar üzerine inşa edilir ve bu tabandan yönetilir. Bu nedenle, kuşkusuz iki ülkenin çıkarları içindedir. Aynı yönde. Hem biz hem de Mısır tarafı bu gerçeğin farkındayız ve bu yeni bir dönem.” “Sağlam bir temel üzerine inşa edilmiş” dedi.

Erdoğan, “Önümüzde çok kritik zorluklar var ve gelecekte dünyayı ne gibi öngörülemeyen ve güçlü süreçlerin beklediğini bilmiyoruz. Dolayısıyla hem bölgemizde hem de dünyada barış ve huzurun korunması için bir arada durmamız gerekiyor. Önümüzde her iki ülkeyi de geliştirecek iş birliği alanları var ve zamanı geldiğinde adımlar atılacak.” söz konusu.

Türkiye’nin Afrika kıtasındaki en büyük ticari ortağı olan Mısır ile 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmaya kararlı olduklarını belirten Erdoğan, Sisi ile Gazze konusunu da görüştüklerini belirterek, “Gazze’deki katliamlar devam ediyor” dedi. Bir an önce durdurulmalı, Filistin davası kalıcı ve sürdürülebilir bir dava haline gelmelidir.” Çözümün sağlanması için Mısır’la işbirliğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi.

İsrail’in Refah’a hava saldırısı

İsrail’in Gazze’nin Refah kentine yönelik hava saldırıları ve planlanan kara operasyonuna ilişkin konuşan Erdoğan, “İsrail’in Refah bölgesine saldırıları her zaman olduğu gibi vicdansızdır. Konuyu Sayın Sisi ile de görüştük. ‘Bizim için mümkün değil’ dedik. Oradaki insanların güvenliğinden taviz vermek.” dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu: “Bir düşünün, sivillere ‘O bölgeye gidin, orası güvenli’ deyip oraya bomba atmak insani bedellere, savaş hukukuna, uluslararası hukuka, insan haklarına uygun mudur? İnsanlık bu çığlığı duymalı. Bir an önce bu soykırıma sessiz kalmanın sorumluluğudur.” “Tarih, bu insanların katliamına göz yumanları yargılayacaktır. Bu soykırıma imza atanlar zaten tarih önünde haksız ilan edilmişlerdir.”

DW/CÖ,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu