Haber

Amasra’da ‘iş güvencesi’: Okuma yazma bilmeyen madenciye yazılı sınavdan 100 puan aldırdılar

BARTIN –Bartın’ın Amasra ilçesinde 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamanın meydana geldiği Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ait Amasra Taşkömürü İşletmesi’ndeki iş sağlığı ve güvenliği eğitim ve sınavlarında sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı. .

Mayın patlamasıyla ilgili bugün görülen ve 16 Ekim’e ertelenen davanın duruşmasında yaralananlardan İzzet Ak’ın katılma talebi geldi. Ak, duruşmada avukatların sorularını da yanıtladı.

‘OKUMA YAZMA BİLMİYORUM, SORULARI BİLİYORUZ’

Madende hayatını kaybeden işçilerin avukatlarının iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorularını yanıtlayan İzzet Ak, yapılan sınavların ve verilen eğitimlerin formalite icabı olduğunu belirtti. “Okuma yazmam yok ama soruları önceden biliyorduk” diyen Ak, 2019’da madende çalışmaya başladığını da sözlerine ekledi.

PATLAMADA KARDEŞİNİ KAYBETTİ

Gazete Duvar, kardeşi Soner Ak’ı patlamada kaybeden İzzet Ak’ın dava dosyasına giren personel sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri ile yapılan inceleme sonucuna ulaştı. Okuma yazma bilmeyen Ak’ın eğitim ve sınav kağıtlarındaki el yazısının farklı olması dikkat çekiyor.

Okuma yazma bilmeyen İzzet Ak yazılı sınavdan 100 puan aldı.

TAM NOTLAR

İzzet Ak, 2021 yılında yapılan sınavdan 100 puan alıyor. Ak’ın eğitim ve sınav kağıtlarının altında Amasra TİM iş güvenliği uzmanı ve İş Sağlığı ve İş Güvenliği Şube Müdür Yardımcısı’nın imzaları bulunuyor.

Ak’ın 2021’de girdiği sınava başka madencilerde alındı. Madencilerin çoğunun sınavda 90 ve üzeri puan aldığı görülüyor.

haberlapseki.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu