Haber

Yozgat’ta mantar toplama sezonu açıldı: Uzmanlar uyardı

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Vatandaşlar, yağmurların ardından mantar toplamak için Çamlık Milli Parkı ve diğer ormanlık alanlara akın etti. Yozgat Şehir Hastanesi Başhekim Uzmanı Dr. Mustafa Kozan, “Mantarların her zaman öldürücü olabileceğini düşünmek ve buna göre hareket etmek gerekiyor, insanımızın dikkat etmesi gereken bir durum” uyarısında bulundu.

Yozgat’ta vatandaşlar yağışların ardından mantar toplamak için ormanlık alanlara akın ederken; uzmanlar zehirlenmelere karşı da uyardı.

“BİLİNMEYEN MANTAR TOPLAMAZ”

Veysel Bulut isimli vatandaş, bilinmeyen mantar toplamadığını, mantar toplamaya çıkanların da tanımadığı mantara dokunmaması gerektiğini söyledi. Bulut dedi ki:

“İki gündür topluyorum, bir arkadaşım var, bana gösterdi. ‘Cincile mantarı’ diyorlar. Bir yıl daha mantar çıkarlar. Bilinmeyen mantarları toplamazlar, bilecekler, mantar olmaz. Bilmeden toplanır.Çiğ yenmez,kronik hastalığı olanlar yemez.Kronik hastalığı olanlar çiğ yendiğinde sağlık sorunları yaşayabilir.Kaynatılır,kaynatıldıktan sonra yenilmelidir.Yağmurdan sonra Nisan-Mayıs Yağmur yağdıktan sonra mantarların patlamış mısır gibi göründüğünü söylüyorlar.”

“SAĞLIĞA ZARARLI OLAN MANTARLARI YEMMELİYİZ”

hafta sonları hem sporMantar pişirip topladığını belirten İbrahim Erayhan da şunları söyledi:

“Hafta sonu hobi amaçlı mantar toplamaya geliyorum. Yozgat bu konuda hem çeşitlilik hem de verim açısından yüksek bir potansiyele sahip. Mantar söz konusu olduğunda dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Mantar yememeliyiz. Sağlığa zararlı olan mantarları yememeliyiz.Mantarın birçok faydası da vardır.Kanser ve bağışıklık sistemine antibakteriyeldir.Hobi için geliyorum topluyorum.Çiğ olarak ne pişirerek ne de çiğ olarak tüketmemeliyiz. Kaynattıktan sonra fazla vakit harcamadan tüketmemiz gerekiyor, tüketmeden önce mantarları güzelce yıkayıp temizleyip güzelce pişirmeye ve bol bol tüketmeye özen gösteriyoruz. yıl, mantar artar. Nemli topraklarda, çoğunlukla biraz daha koyu ağaç tabanlarında artar. Onu topluyoruz, hoş. Hem spor yapıyoruz hem de faydasını görüyoruz.”

“MANTAR ZEHİRLENMESİ ÖLÜMCÜL OLABİLİR”

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekim Uzmanı Dr. Mustafa Kozan da bu dönemde yağışlarla birlikte mantar popülasyonunun artması ve doğada toplanması nedeniyle mantar zehirlenmelerinin arttığına dikkat çekti. Hekimler olarak her zaman mantarın cinsine ve çeşidine dikkat çektiklerini kaydeden Kozan, şu uyarılarda bulundu:

“Mantar zehirlenmeleri ölümcül olabiliyor. Piyasada bulunan kültür mantarları dışında tüketilmemesi tavsiye ediliyor. Doğadan toplanan mantarların çeşidine ve uygunluğuna dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Mantarları aynı anda yedikten iki saat sonra Bulanık görme, mide bulantısı, kusma, nabız artışı, nabız düşüklüğü gibi hisler ortaya çıkabilir.Onların da bunlara dikkat etmesi ve hızlı bir şekilde acil servise başvurması gerekiyor. Mantarın her zaman öldürücü olabileceği düşünüldüğünde buna göre hareket edilmesi, duyarlı olunması ve insanımızın dikkatli olması gereken bir durumdur.”

Kaynak: ANKA / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu