Ekonomi

Yeni matrah düzenlemesi araç alan ve satanı umutlandırdı

Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) matrahlarında yapılan düzenlemenin ardından sıfır araç alımında kolaylık sağlanacağını duyan vatandaşlar ikinci elde düşüş olur umuduyla oto pazarlarının ve galerilerin yolunu tuttu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenerek 6417 sayılı kararla düzenlenen ÖTV matrahları yurt genelinde olduğu gibi Aksaray’da da hem araç satacakların hem de araç alacak vatandaşların yüzünü güldürdü. Sıfır araçlarda daha çok tercih edilecek olan matrah düzenlemesini fırsat bilen vatandaşlar ikinci elde de fiyatın düşmesini umut ederek oto pazarların yolunu tuttu. Kimi vatandaşlar araçlara pazarlık yaparken, kimi vatandaşlarda matrah düzenlemesinin 2 haftaya kadar ikinci ele yansıyacağını savundu. Galerici esnafı bu düzenlemeyi olumlu bulduklarını belirtirken, araç alacak vatandaşlarla tıpkı kanıda olarak matrah düzenlemesinin erkenden umutlandırdığını belirtti. Galericiler matrah düzenlemesinin kısa müddette ikinci el piyasasına da yansıyacağını düşünüyor.

Oto pazarında erken saatlerde hareketlenme olsa da ÖTV matrah düzenlemesinden fazla sonuç alınmadığını ve ileriye dönük niyette hükümeti desteklediğini belirten galerici Aşır Sevinç (36), “ÖTV indirimi şu an ikinci el araçlara pek yansımadı. Pazarda bir canlılık yok, hala eski durumundaki üzere ancak ÖTV indirimi yalnızca şu anda sıfır araç satan bayilere, büyük bayilerin işine yarayacak. Bizde bir canlılık bekledik fakat ikinci el araç piyasasında pek bir canlılık göstermedi. Bugün Pazar yerine erken saatlerde esnaf ve müşterilerimiz geldi. Bizde yerimizdeydik lakin herkes geldi ÖTV indiriminden hiç kimse ikinci el araç piyasasında umduğunu bulamadı. Zira bu ikinci el araç piyasasına yansısa bile çok geç ve az bir halde yansıyacak. Yalnızca sıfır araç satan araç bayilerine yansıyacak bunlar ancak sonuç olarak hükümetin bu yaptığı çok hoş bir şeydir. Bunu da bir biçimde destekliyoruz. Zira ilerde bu ikinci el piyasasına az da olsa yansıyacağını zannediyoruz” dedi.

ÖTV matrah düzenlemesini desteklediğini ve ikinci ele yansıma beklediğini belirterek otomobil üreticilerinin zam yapmasını da beklediğini anlatan Hacı İsmail Yıldız (61), “Şimdi hükümet ÖTV indirmekle hoş bir şey yaptı. Piyasanın canlanmasına vesile olacaktır. Ufak bir hareketlilikte gözlemleniyor yani piyasada, ikinci ele yansıması çabucak olmasa bile bir iki hafta sürer. İddia ediyorum. Lakin ÖTV konusunda benim telaşım şu hükümet kendi vergisinden feragat ediyor. Araba üreticileri önümüzdeki günlerde bu inen ÖTV kadar artırım yaparlarsa hiç şaşırmam” diye konuştu. – AKSARAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu