Yaşam

Van Büyükşehir Belediyesi Engelli Çocuklar İçin Evlerde Aşamalar Belirledi

Van Büyükşehir Belediyesi, bakıma muhtaç çocuklar ve engelli çocuklar için lojmanlarda Hacivat-Karagöz gölge oyunu sergiledi.

Çocukların ve gençlerin gelişimine yönelik birçok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylere de örnek olabilecek bir çalışmayı hayata geçirdi. Hacivat-Karagöz, bakıma muhtaç çocuklar ve okula gidemeyen, sosyal aktiviteye katılamayan engelli çocuklar için lojmanlarda gölge oyunu yapıyor. Engelli yurtlarına giderek sahneyi kuran sanatçılar, burada bir gölge oyunu sahneleyerek çocukların keyifli saatler geçirmesini sağlıyor. Hacivat-Karagöz oyununun geleceğini duyan komşu çocukları, engellilerin evlerine giderek bu mutluluğu arkadaşlarıyla paylaşır.

2 engelli çocuğu bulunan 52 yaşındaki Naciye Manga, projeden çok memnun kaldıklarını belirterek, “Çocuklarım için evimde Hacivat-Karagöz oyunu oynandı. Çocuklarım oyunu oynarken çok mutlu oldular, arkadaşlarıyla birlikte güldüler ve eğlendiler. Onlarla birlikte güldük. Bu güzel destek için Valimize ve Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.

Kültür Bakanlığı Hacivat-Karagöz Sanatçısı Mahmut Salcan, böyle bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ozan Balcı’nın talimatları doğrultusunda tüm mahallelere gidiyoruz. Van’daki okullarda öğrencilerle Hacivat-Karagöz oyunu oynanıyor. Yine okula gidemeyen hasta, bakıma muhtaç ve engelli çocuklarımızın evlerine gidip sahne kuruyoruz. Mutluluklarına ortak oluyoruz. Böyle bir projede olmak beni hem çok duygulandırıyor hem de çok mutlu ediyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu