Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Resepsiyonu Güney Afrika’da Düzenlendi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Türkiye’nin Pretoria Büyükelçiliği, Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla bir resepsiyon düzenledi.

Türkiye’nin Pretoria Büyükelçisi Ayşegül Kandaş’ın ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Güney Afrika Sosyal Kalkınma Bakanı Lindiwe Zulu, Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı yetkilileri, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, farklı ülkelerin diplomatik temsilcileri, Büyükelçilik çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı. Büyükelçilik konutunda.

Güney Afrika Askeri Sağlık Hizmetleri Bandosu’nun iki ülkenin milli marşlarını söylemesinin ardından Büyükelçi Kandaş bir konuşma yaptı.

Kandaş, bir asırda pek çok zorluğun üstesinden gelen ve dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye’nin, 85 milyonluk genç ve eğitimli nüfusu, rekabetçi iş gücü, dinamik özel sektörü ve ulaşım, telekomünikasyon alanlarındaki ileri teknolojik altyapısıyla öne çıktığını söyledi. ve güç.

Türkiye-Afrika ilişkilerinin son 20 yılda her alanda önemli bir ivme kazandığına işaret eden Kandaş, “Son dönemde Türkiye-Güney Afrika ilişkilerinde parlak bir dönemden geçiyoruz. Siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi giderek derinleştiriyoruz. Özellikle pandemiden sonra ikili ticaret hacmi şu ana kadar ulaşılan rekor seviyededir.” 3.3 milyar dolara ulaştı.” ifadelerini kullandı.

İkili ilişkilerin ekonomiden eğitime, sosyal kalkınma projelerinden kültürel faaliyetlere kadar her alanda ilerleme kaydettiğini belirten Kandaş, “Son olarak bugünlerde İsrail ve Filistin’de yaşananlarla ilgili duygularımızı ifade etmeden duramıyorum. Şiddetten derin kaygı duyuyoruz ve sivillerin hayatını kaybetmesini şiddetle kınıyoruz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu