Dünya

Trendyol, Türk mühendislerin geliştirdiği yerli yapay zeka dil modelini Dünya Hükümetleri Zirvesi’nde dünyaya tanıttı.

Trendyol, Türkiye’nin onur konukları arasında yer aldığı 2024 Dünya Hükümetleri Zirvesi’ne Türkiye’den katılan tek şirket oldu. Trendyol Grup Başkanı Çağlayan Çetin, dünyanın en prestijli konferanslarından birinde sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı yapay zeka panelinde Trendyol’un Türk mühendislerinin yapay zeka teknolojisiyle geliştirdiği yerli çözüm dili modelini katılımcılarla paylaştı.

Türkiye, Katar ve Hindistan’ın onur konuğu olduğu 2024 Dünya Hükümetleri Zirvesi, 12-14 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlendi. Zirveye 25’ten fazla devlet ve hükümet başkanının yanı sıra çok sayıda bakan, devlet yetkilisi ve alanında uzman katıldı. “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” temasıyla 11. kez düzenlenen ve dünyanın önde gelen özel sektör ve kamu temsilcilerinin yer aldığı panele Türkiye’den katılan tek şirket Trendyol oldu. Trendyol Kümelenme Lideri Çağlayan Çetin, Tepe kapsamında düzenlenen “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” konulu panele yapay zeka alanının önde gelen uzmanlarıyla birlikte katıldı. Bu isimler arasında Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zeka Bakanı Omar Bin Sultan Al Olama, NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Amazon CTO’su Dr. Werner Vogels, META lider yardımcısı Dr. Yann LeCun gibi isimler yer alıyor. Üstte Çağlayan Çetin, Trendyol’un Türk mühendisleri tarafından yerli çözüm olarak geliştirilen “Trendyol LLM” dil modelini katılımcılarla paylaştı.

Trendyol mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zeka dil modeli, Türk teknoloji ekosisteminin kullanımına sunulacak.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’ye ve Türk teknoloji-girişimcilik ekosistemine sayısız olumlu etki yaratan Trendyol, Türkçe ve İngilizce konuşabilen çok yönlü bir dil modeli geliştirdi. Özellikle e-ihracat konusunda firmalara önemli katkı sağlaması beklenen ve Trendyol mühendisleri tarafından Meta’nın LLaMa2 modeli üzerinde geliştirilen Yerli Trendyol LLM, açık kaynak olarak Türkiye’deki teknoloji ekosisteminin kullanımına sunulacak. Şimdilik genel kullanıma yönelik olarak geliştirilen Trendyol LLM, firmalar tarafından kendi amaçlarına göre özelleştirilebilmektedir.

Geniş bir literatür tarandı ve veriler temizlendi.

Türkiye’ye özel bir model oluşturmak için öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapıldı. Elde edilen bilgiler ışığında bilgi toplama ve filtreleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Trendyol mühendisleri bu dil modelini yaklaşık 4 ay boyunca eğitti. İlk 3 ay boyunca mühendisler açık kaynaklardan yararlandı ve Trendyol bilgilerinden yararlandı. Geçtiğimiz ay mühendisler, 10 milyar tokendan oluşan veri setini kullanarak, Türkçeyi daha iyi öğrenmek ve anlamsal ilişkileri yakalamak için mevcut modeli eğitti. 180 bin soru-cevap çiftini içeren bilgi seti üzerinden komut ve isteklere cevap verebilecek sohbet modeli oluşturuldu.

Türk satıcıların küresel pazarlara açılan kapısı olması hedefleniyor.

Türkçe ve İngilizce konuşabilen Trendyol LLM, ihtiyaçlara göre özelleştirilebildiği için birçok alanda kullanılabilmektedir. Bunun sonucunda ortaya çıkacak kullanıcı deneyimlerinin, chatbotların geliştirilmesinden, arama altyapıları için bilgi çıkarımına kadar birçok alanda gelişmelerin önünü açması hedefleniyor. E-ihracat yoluyla Türkiye’deki yüz binlerce üretici ve esnafı dünyayla buluşturan Trendyol, LLM’yi de dünya pazarlarındaki satıcılarının dijital asistanı olacak şekilde özelleştirmeyi planlıyor. Şirket, Trendyol LLM’nin gelecekte Türk satıcıların küresel pazarlara açılan kapısı olmasını hedefliyor. Trendyol bu sayede satıcıların dil engelini aşmalarına yardımcı olmayı ve tek tıkla birçok dile çeviri yaparak ihracat süreçlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu