Ekonomi

Suudi Arabistan, Yemen’e 1,2 milyar dolarlık ekonomik destek sağlayacak

RİYAD, 2 Ağustos (Xinhua) — Suudi Arabistan, bütçe açığını kapatmaya yardımcı olmak için Yemen’e 1,2 milyar ABD doları tutarında ekonomik destek sağlayacağını duyurdu.

Suudi Basın Ajansı’nın Salı günkü haberine göre, söz konusu takviye, Suudi Arabistan’ın Yemen Yeniden Yapılanma ve Yeniden Yapılanma Programı’nın (SDRPY) bir parçası olarak Yemen hükümetinin talebi üzerine, Yemen’in işletme giderlerini karşılamasına ve gıda güvenliğini sağlamasına yardımcı oluyor. temin edilmiş olacak.

Haberde, Suudi Arabistan’ın Yemen Merkez Bankası’na 2012-2022 yılları arasında 4 milyar dolar mevduat sağladığı ve bunun akaryakıt ve gıda fiyatlarını düşürerek çok sayıda Yemenlinin yaşam koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olduğu belirtildi.

Aynı dönemde Suudi Arabistan, savaştan zarar gören ülkeye elektrik üretimi için 422 milyon dolar değerinde petrol türevleri de sağladı.

Suudi Arabistan’ın SDRPY aracılığıyla 2018’den bu yana Yemen’in 14 ilinde eğitim, sağlık, elektrik, ulaşım, su, tarım, balıkçılık ve devlet kurumları olmak üzere 7 departmanda 229 kalkınma projesi ve girişimi başlattığı da belirtildi. ¦

haberkozan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu