Haber

Son dakika haber: YSK’dan ‘oylama’ tartışmalarına yanıt!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), “Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerini belirlemek amacıyla yapılan kura çekiminde, bir siyasi parti her seçim döneminde aynı yeri alır.”Ve “Birinci gelen siyasi parti usulsüz kurayla belirlendi.”Argümanlarını açıkladı.

“BASINCILAR HER AÇIDAN GÖRÜNTÜ ALDI”

Açıklamada, YSK Başkanı ve üyelerinin katılımıyla, kanun gereği her konsey toplantısına katılan 6 siyasi partinin temsilcileri, seçime katılma hakkı bulunan 35 siyasi partinin temsilcileri ve canlı olarak takip edilen bir platform da yer aldı. Çok sayıda gazeteci ve muhabirin katıldığı, 20’ye yakın yayın kuruluşunun sabit ve hareketli görüntüler aldığı etkinlikte; Kura çekiminin açık ortamda yapıldığı ve herhangi bir itiraz olmaksızın tutanakların kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, kura çekimi sırasında basın mensuplarının salonun her yerinde konumlandığı ve her açıdan görüş aldığı ifade edilerek şu ifadelere yer verildi:

“Öte yandan, bir siyasi parti adına kura süreci temsilcisi tarafından yürütülürken tek açıdan bakıldığında, sosyal medyada partinin parti adına kura çekimi yapıldığına dair asılsız haber ve paylaşımların yapıldığı gözlenmiştir. Bir siyasi partinin sandıkta ilk sırada yer alması için kura süreci planlı bir şekilde düzenlendi.” Bahsi geçen asılsız haber ve paylaşımların aksine siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki sıralaması sadece tek bir perspektiften takip edilmemekte, aynı zamanda basın mensupları, YSK’lılar, basın mensupları, basın mensupları şahitliğinde takip edilmektedir. YSK üyeleriyle aynı masada bulunan siyasi parti temsilcileri de yer alıyor. “Haber ajansları ve televizyon kanallarının yayın akışının 27 Ocak 2024 Cumartesi günü 14.00 – 14.16 saatleri arasında izlenmesi durumunda bu durum çok net görülecektir.”

SAADET PARTİSİ 31 MART 2019’DA BİRİNCİ OLDU

Açıklamada ayrıca, birleşik oy pusulasında 28 Mart 2004 Pazar günü yapılan Yerel Yönetim Genel Seçimlerinde Demokrat Halk Partisinin, Pazar günü yapılan seçimlerde ise Sosyal Demokrat Halk Partisinin birinci çıktığı, 29 Mart 2009’da 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan genel seçimlerde Hürriyet Partisi birinci oldu. 31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde Dava Partisi’nin birinci, Saadet Partisi’nin ise birinci sırada yer aldığı kaydedildi. ilk yer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu