Ekonomi

Siemens AG 2023 mali yılı sonuçlarını açıkladı

Siemens AG, 2023 mali yılında endüstriyel işletme kârı ve endüstriyel işletme kâr marjında ​​rekor seviyelere ulaşırken, net gelirini neredeyse ikiye katlayarak tarihin en yüksek seviyesi olan 8,5 milyar avroya çıkardı. Serbest nakit akışı 10 milyar euro ile rekor seviyeye ulaşan Siemens Kümesi’nin 2023 mali yılı gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 11 artarak 77,8 milyar euroya ulaştı.

Siemens, kârlı büyüme trendini 30 Eylül 2023 itibarıyla sona eren 2023 mali yılında da başarıyla sürdürerek yeni rekorlara imza attı. Açıklamaya göre, şirketin iş kolundaki rekor kıran tarihi performansı sayesinde tüm yıl için geliri karşılaştırılabilir bazda (döviz çevrimi ve portföy etkileri hariç) yüzde 11 oranında artarak şirketin artırılan gelirinin üst sınırına ulaştı. beklentiler (yüzde 9 ila yüzde 11). Net gelir gibi, endüstriyel işletme karları ve kârlılığı da yeni rekor seviyelere ulaştı. Şirketin üstün performansı aynı zamanda hissedarlara da fayda anlamına geliyor. Kontrol Konseyi ve Yönetim Konseyi, temettüyü hisse başına 4,25 avrodan 2022 mali yılında 4,70 avroya çıkarmayı teklif ediyor.

“Stratejimiz meyvesini veriyor ve müşterilerimizin dijital ve sürdürülebilirlik dönüşümlerini hızlandırmaya devam ediyoruz.”

Şirketin performansını değerlendiren Siemens AG Başkanı ve İcra Komitesi Lideri Roland Busch, “2023 mali yılı birçok rekorun kırıldığı bir yıl oldu: Endüstriyel İş Kolu kârı ve kâr marjı şimdiye kadarki en yüksek seviyelere ulaştı. Ayrıca 2023 yılında da rekorların kırıldığı bir yıl oldu. Net gelirimizi neredeyse iki katına çıkararak tarihi bir rekor kırdık.” “Bu olağanüstü sonuçlara muazzam katkılarından dolayı dünya çapındaki tüm meslektaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Stratejimiz meyvesini veriyor ve müşterilerimizin dijital ve sürdürülebilirlik dönüşümlerini hızlandırmaya devam ediyoruz” dedi.

Siemens AG Mali İşler Direktörü Ralf P. Thomas şunları söyledi: “Siemens, 2023 mali yılında değer yaratan büyüme yoluna devam etti ve ilk kez serbest nakit akışında 10 milyar avroyu aştı. Temettü miktarının 10 milyar avroyu geçmesi önerildi. 4,70 euroya karşılık gelen temettü veriminin ise yüzde 3,5 olduğunu belirterek, “Genişletilmiş hisse geri alım programımız sayesinde hissedarlarımız da bu başarıdan faydalanacak” dedi.

Şirketin 2023 mali yılı sonuçları şöyle açıklandı:

Net gelir neredeyse iki katına çıktı, serbest nakit akışı rekor seviyeye ulaştı

Şirket, 2023 mali yılında gelirini benzer bir bazda yüzde 11 artırarak 77,8 milyar avroya çıkardı (2022 mali yılı: 72 milyar avro).

Siparişler karşılaştırılabilir bazda yüzde 7 artarak 92,3 milyar avroya yükseldi (2022 mali yılı: 89,0 milyar avro). Sipariş-satış oranı 1,19 ile mükemmeldi (2022 mali yılı: 1,24). Yüksek kaliteli kalan siparişler ise 111 milyar Euro ile bir kez daha rekor kırdı.

Dijital iş hızla büyümeye devam ederek yaklaşık yüzde 12’lik bir artışla 7,3 milyar avroya (2022 mali yılı: 6,5 milyar avro) ulaştı; bu, şirketin başlangıçta 2023 mali yılı için açıkladığı yüzde 10’luk ortalama yıllık büyüme oranının oldukça üzerindeydi. aşılması.

Endüstriyel İş Kolu kârı yüzde 11 artışla 11,4 milyar avroya yükseldi (2022 mali yılı: 10,3 milyar avro). Endüstriyel İş Kolu kar marjı yüzde 15,4’e yükseldi (2022 mali yılı: yüzde 15,1). Net gelir 8,5 milyar avro olarak gerçekleşti (2022 mali yılı: 4,4 milyar avro). Bu sonuçların üçü de şirketin tarihindeki rekor seviyelere işaret ediyor. Satın alma fiyatı dağıtımı muhasebesi öncesinde hisse başına temel kazanç (PPA’dan önce EPS) 10,77 avroydu (2022 mali yılı: 5,47 avro).

PPA öncesi EPS’ye 0,84 euro katkıda bulunan Siemens Enerji Yatırımı hariç tutulduğunda, PPA öncesi EPS 9,93 euro olarak beklentileri aştı (9,60 – 9,90 euro).

Grup düzeyinde devam eden ve durdurulan faaliyetlerden elde edilen serbest nakit akışı ilk kez 10 milyar avroluk rekor seviyeye ulaştı (2022 mali yılı: 8,2 milyar avro). Endüstriyel İş Kolu da serbest nakit akışında 10,4 milyar avroyla yeni bir zirveye ulaştı (2022 mali yılı: 9,7 milyar avro).

4. çeyrek endüstriyel iş kollarında rekorlarla güçlü bir şekilde sona erdi

2023’ün 4. çeyreğindeki siparişler, Mobilite iş kolundaki büyük siparişlerden kaynaklanan yüksek hacimlerin yanı sıra Siemens Healthineers ve Akıllı Altyapı iş kolundaki büyümenin etkisiyle karşılaştırılabilir bazda yüzde 6 artarak 21,8 milyar avroya yükseldi. Gelir de benzer bazda yüzde 10 artışla 21,4 milyar avroya ulaştı (2022’nin 4. çeyreği: 20,6 milyar avro). Büyümeye en büyük katkıyı Akıllı Altyapı iş kolu sağlarken, tüm endüstriyel iş kollarında rekor gelir elde edildi. Endüstriyel İş Kolu kârı, Dijital Endüstriler ve Akıllı Altyapıdaki önemli artışlarla birlikte yüzde 7 artışla 3,4 milyar avroya ulaşarak bugüne kadarki en yüksek çeyreklik seviyesine ulaştı.

Kâr marjı yüzde 16,5 oldu. Net gelir, bir önceki yılın çeyreğindeki 2,9 milyar avroya kıyasla 1,9 milyar avro olarak gerçekleşti; buna posta ve paket işleme işletmesinin satışından elde edilen 1,1 milyar avroluk vergi öncesi kâr da dahil edildi.

Innomotics: Bağımsız yapım seçenekleri için hazırlıklar başlayacak

Innomotics’in ana şirketten ayrılması planlandığı gibi başarıyla uygulandı ve büyük ölçüde tamamlandı. Yeni şirket, müşteriler, tedarikçiler ve 15 binden fazla çalışanı için operasyonel verimliliği ve yenilikçi mükemmelliği temsil ediyor. Olumlu finansal performans ve tatmin edici ödenmemiş siparişler, Innomotics’in lider büyük tahrik sistemleri ve motor tedarikçisi olarak güçlü konumunun altını çiziyor. Böylece Innomotics’in güçlü bir noktadan tam bağımsız bir yapıya kavuşması yolunda atılacak adımların başlaması için gereken tüm koşullar artık oluşmuş oldu.

Bu nedenle şirket, Innomotics’in halka arz hazırlıklarına başlayacak. Ayrıca üçüncü taraflardan gelen teklifler de dikkatle değerlendirilecek ve uygun görüldüğü takdirde halka arza alternatif olarak değerlendirilecektir. Gelecekteki sahiplik yapısının sürdürülebilir, büyüme odaklı ve değer üreten kalkınma için en uygun koşulları sunması sağlanacak.

2024 mali yılına ilişkin beklentiler

Siemens Grubu’nun 2024 mali yılına ilişkin beklentileri, jeopolitik gerilimlerin daha fazla artmayacağı varsayımına dayanıyor. Buna göre Endüstriyel İş Kolu’nun kârlı büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

Gruba özel olarak, döviz kuru değişimi ve portföy etkilerine göre düzeltilmiş olarak yüzde 4 ila yüzde 8 aralığında karşılaştırılabilir gelir artışı ve sipariş-satış oranının 1’in üzerinde olması bekleniyor.

Digital Industries, 2024 mali yılı için karşılaştırılabilir gelir artışının yüzde 0 ila yüzde 3 orta aralığında olmasını bekliyor.

Bu beklenti, müşterilerin stoklarını tasfiye etmesinin ardından mali yılın ikinci yarısında otomasyon sektöründeki küresel talebin özellikle Çin’de yeniden artacağı varsayımına dayanıyor. Kâr marjının yüzde 20 ile yüzde 23 arasında olacağı varsayılıyor.

Akıllı Altyapı, 2024 mali yılı için karşılaştırılabilir gelir artışının yüzde 7 ila yüzde 10 aralığında olmasını bekliyor. Kâr marjının yüzde 15 ile yüzde 17 arasında olacağı varsayılıyor.

Mobility, 2024 mali yılı için karşılaştırılabilir gelir artışının yüzde 8 ila yüzde 11 aralığında olmasını bekliyor. Kâr marjının ise yüzde 8 ile yüzde 10 arasında olacağı tahmin ediliyor.

Endüstriyel İş Kolundaki bu kârlı büyüme, 2023 mali yılında PPA öncesi EPS olan 9,93 Euro’yu aştı ve bu durum, Siemens Enerji Yatırımı hariç, satın alma fiyatı dağıtım muhasebesi öncesi net gelirden (PPA öncesi EPS) hisse başına temel faizin ortaya çıkmasına neden oldu. 2024 mali yılı. 2019’da 10,40 euro ila 11,00 euro aralığına çıkması bekleniyor.

Bu beklentiler kanun ve mevzuatla ilgili konulardan kaynaklanabilecek gelişmeleri içermektedir. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu