Haber

Şanlıurfa İtfaiye Ekipleri Vatandaşları Karbonmonoksit Zehirlenmesine Karşı Uyardı

Şanlıurfa’da itfaiye ekipleri, vatandaşları karbon monoksit zehirlenmesine karşı uygulamalı olarak uyardı. İtfaiye ekipleri kırsal bölgelerdeki vatandaşların evlerine giderek soba kullanımına ilişkin alınması gereken önlemleri anlattı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, kış aylarında karbon monoksit zehirlenmesini önlemek amacıyla sokak sokak dolaşarak bilgilendirme yapıyor. İtfaiye ekipleri soba zehirlenmesini önlemek için yoğun çaba harcıyor. İtfaiye ekipleri, soğuk havaların etkisiyle artan soba zehirlenmesi konusunda vatandaşları evlerinde bilgilendiriyor. Ekipler, el ilanları ve broşürlerle vatandaşları bilgilendirerek soba zehirlenmesi nedeniyle can kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Asoğlu, çalışmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Asoğlu, “Kış aylarının gelmesiyle birlikte insanların ısınma ihtiyacından dolayı herkes evinde çeşitli sobalar kullanıyor. Bunlar arasında odun, kömür sobası, elektrikli ısıtıcılar var, bazı insanlarımız radyatör kullanıyor ve bunların sonucunda yangınlar çıkabiliyor. .Bu kış aylarının gelmesiyle birlikte yangınlarımız arttı.Özellikle banliyölerimizde konutlarımızda bazı odun sobaları ve kömür sobaları kullanılıyor.Vatandaşlarımız bu odun ve kömür sobalarının yakılmasında bazı sorunlar yaşıyor.Sonuç olarak, insanlarımız maalesef karbon monoksit zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybediyor. Bunları önlemek için özellikle soba alırken kaliteli sobalar almalıyız. TSE onaylı soba satın almalıyız. Ocağın içine odun veya kömürü öyle bir şekilde koymalıyız ki; kovanın üçte ikisini geçmiyor. Üstten yakmamız gerekiyor. Sobalarımızı evin içine duvardan en az bir buçuk metre boşluk kalacak şekilde kurmamız gerekiyor. Maksimum 2 dirsek 3’ü geçmemelidir. Çok uzun, yüksek bir ev ise dirseklerimizin 3’ü geçmemesi gerekiyor. Rüzgârlı havalarda yanan sobanın bacalarından çıkan duman, ters rüzgârın etkisiyle içeriye geri döner. Eğer vatandaşlarımız bu saatte yatıyorsa maalesef içerdeki dumandan dolayı karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalıyorlar. Kandaki karbonmonoksit artıyor, oksijen azalıyor ve insanımızın hayatı sona eriyor. Bunlara dikkat etmek için uyumadan önce mutlaka sobaların içindeki kovayı boşaltıp dışarıya çıkarmalı, söndürüp dışarıya koymalıdırlar. Soba yanarken ne kadar önlem alırsa alsın, asla soba yanarken aynı odada uyumamalıdır. İçeride soba sürekli yandığında orta sıra kapılarımızı havalandırmamız gerekiyor. “Yaşadığımız bölgenin oksijenini arttırabilmemiz ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için pencereleri açarak havalandırmamız gerekiyor” dedi. – ŞANLIURFA

askale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu