Haber

Samsun’da Evinde Meydana Gelen Silah Kazası Sonucu Bir Kişi Hayatını Kaybetti

SAMSUN’da evine çay içmek için gittikleri Cenk Regaip Akman’ı (33) öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan sanıklardan Ömür Can Özcan (30), bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. , “Tetiği çekip çekmediğimi hatırlamıyorum” dedi. Arkadaşı Tayfun Sezgin (37) de, “Başımı kaldırdığımda Cenk’i yerde gördüm” diyerek kendini savundu.

Olay, 21 Temmuz 2023 gecesi Canik ilçesine bağlı Belediye Konutları Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre; Ömür Can Özcan, Tayfun Sezgin’in arkadaşlarıyla evde oturduğu sırada elinden aldığı silahı kurcaladı. Bu sırada tetiğe dokunan Özcan’ın elindeki silahtan çıkan kurşun Cenk Regaip Akman’ın göğsüne isabet etti. Arkadaşlarının araçlarıyla özel hastaneye götürdüğü Akman, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olayla ilgili çalışma yapan polis ekipleri, Ömür Can Özcan ve ağabeyi Y.Ö.’yü tespit etti. (30) ve arkadaşları, EA (41) ve Tayfun Sezgin’i gözaltına aldı. Ömür Can Özcan ve Tayfun Sezgin tutuklandı; EA ve Y.Ö. Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame, 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. ‘Kasten öldürme’ ve ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ suçlamasıyla tutukluluk davası başlayan Ömür Can Özcan ve Tayfun Sezgin, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan sanık Ömür Can Özcan, “Cenk beni aradı ve evine oturmaya davet etti. Kardeşimle birlikte gittim. Bir süre sonra Tayfun ve EA da geldi. EA sırasında yüksek sesle konuşunca” dedi. Konuşma sırasında Cenk onu uyardı. EA da durup gitti. Bir süre sonra kardeşim de markete gitti. Tayfun oturduğu koltuğun ortasında bir silah buldu. Ben de bakmak için Tayfun’dan silahı aldım. ‘Boş mu?’ Sorduğumda ‘Sanırım boş’ dedi. O anda silah patladı, tetiği çekip çekmediğimi hatırlamıyorum. Cenk yere düştü, 112’yi aradım, cevap gelmeyince Cenk’i hastaneye götürmeye çalıştık. O silahı asla almadım” dedi.

‘CENK’İ YERDE GÖRDÜM’

Sanık Tayfun Sezgin savunmasında şunları söyledi: “Olay günü Cenk beni çaya davet etti. EA ile gittik. Gittiğimizde Ömür Can ve ağabeyi Y.Ö. de oradaydı. Sohbetin ardından bir EA ve Cenk arasında yüksek ses nedeniyle tartışma çıktı. Ben Cenk’im. Mutfağa gönderdim, EA sinirlendi ve gitti. Y.Ö. de EA’nın ardından dışarı çıktı. Mutfağa gittik ve oturduğumuzda , Yanımda bir silah gördüm. Rahatsız olunca silahı masanın üzerine koydum. Ömür Can merak edince şarjörü çıkarıp kendisine verdim. Tam cevaplayacağım sırada bir telefon geldi. “Bir patlama duydum. Başımı kaldırdığımda Cenk’i yerde gördüm. Bu olaylar 10-15 saniye içerisinde gerçekleşti. Onu hastaneye götürdük. Orada kimseyle sorun yoktu. Uyuşturucu ya da başka bir şey yoktu. Cenk’i ben vurmadım, serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.

‘ÇOCUĞUMU PUSUSA YAPTLAR’

Cenk Regaip Akman’ın annesi Hanım Akman, “Dördü anlaşarak plan yaptı ve çocuğuma pusu kurdu. Ömür Can’ın savunması saçmalık. Oğlum 5’inci katta yaşıyor, biz ise 2’nci katta oturuyoruz. oğlum EA, diğeri ise Y.Ö. “Çaya gelmediler, hepsinden şikayetçiyim” dedi.Mahkeme, müşteki, sanık ve tanıkları dinledikten sonra duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu