Haber

Pencap’taki ‘Barbie’ prömiyeri ‘uygunsuz içerik’ nedeniyle ertelendi

Başrollerini Margot Robbie ve Ryan Gosling’in paylaştığı, Türkiye’de ve dünyada 21 Temmuz’da gösterilen ‘Barbie’ filminin Pakistan’ın Pencap eyaletindeki gösterim tarihi ‘uygunsuz içerik’ teziyle ertelendi. Bu süre içerisinde sinemanın ‘ülkenin sosyal, kültürel veya dini değerlerine aykırı’ olup olmadığı değerlendirilecek.

The Guardian’a göre incelenmekte olan filmin, bu değerleri ihlal ettiği iddia edilen sahneleri sansürleme hakkına sahip devlet yetkililerinin onayına ihtiyacı olacak. Punjab Film Sansür Kurulu Sekreteri Farrukh Mahmood gazeteye yaptığı açıklamada, “Filmi vizyona girmeden önce gözden geçireceğiz” dedi.

“FİLM İSTEDİĞİNİZ HER ŞEYİ YAPABİLECEK KADINLAR HAKKINDA”

Film hakkında geçici bir süre yasak olarak değerlendirilen inceleme kararı sosyal medyada da eleştirilere yol açtı. Bir kullanıcı tweet attı, “Pakistan’da Barbie’nin yasaklandığını duydum? Filmi dün izledim. Filmde tam anlamıyla yasaklanacak hiçbir şey yok. Küfür yok. Çıplaklık yok. Müstehcenlik yok. LGBTİ+ karakterler bile yok. Tematik olarak film, her istediğini yapabilen kadınlar hakkında – ki bu bence toplum dokumuz için büyük bir tehdit.”

VİETNAM SİNEMA GÖSTERİMİNİ YASAKLADI

Pencap’ta filmle ilgili inceleme kararı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır gibi bir dizi Orta Doğu ülkesindeki benzer erteleme kararlarının ardından geldi. Vietnam, 3 Temmuz’da Çin’in Güney Çin Denizi iddialarına ilişkin bir harita gerekçesiyle Margot Robbie ve Ryan Gosling’in oynadığı ‘Barbie’ filmini de yasaklamıştı.

Vietnam Sinema Departmanı başkanı Vi Kien Thanh, devlet gazetesi Tuoi Tre’ye verdiği demeçte, “Amerikan filmi Barbie’ye Vietnam’da gösterime girmesi için lisans vermiyoruz çünkü dokuz incitici eylem çizgisi içeren bir sahne içeriyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu