Haber

Pakistan Ordu Komutanı Seçim Sonrası Anarşi ve Kutuplaşmayı Geride Bırakma Çağrısında Bulundu

Pakistan ordu komutanı, iki eski başbakanın beklentileri boşa çıkaran seçimlerde zafer ilan etmesi üzerine ülkeyi “anarşi ve kutuplaşmayı” geride bırakmaya davet etti.

Sonuçların büyük oranda açıklanmasıyla birlikte, hapisteki eski Başbakan İmran Han’la bağlantısı olan bağımsız adaylar birden fazla sandalye kazandı.

Ancak ordunun desteğini alan eski Başbakan Navaz Şerif, diğer partilere de koalisyona katılma çağrısında bulundu.

Yetkililer ayrıca Batılı gözlemcilerin seçimlerin yapılma şekline yönelik eleştirilerini de reddetti.

Net bir sonuç çıkmaması üzerine General Asım Münir, kutuplaşma siyasetinin “250 milyon nüfuslu ilerici bir ülkeye yakışmadığını” belirterek, tüm taraflara olgunluk ve birlik çağrısında bulundu.

General Münir, “Seçimler sıfır toplamlı bir kazanma ve kaybetme yarışı değil, halkın yetkilerini belirleme uygulamasıdır” dedi.

Belucistan eyaletindeki 14 sandalyenin sahipleri henüz belirlenmedi; Ancak hem Khan hem de Sharif kazandıklarını iddia ediyor.

Ülkede milyonlarca insan 336 sandalyeli yeni Ulusal Meclis’in yanı sıra yarışan dört ana siyasi parti için oy kullanıyor: Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N), Pakistan Halk Partisi (PPP) ve Pakistan Adalet Hareketi (Pakistan). Tehrik-i-İnsaf – PTI). İdari yasama meclisini seçmek için 8 Şubat’ta sandık başına gitti.

Khan, yapay zeka tarafından oluşturulan bir video mesajı yayınlayarak rakibinin iddiasını reddetti ve destekçilerinden kutlama çağrısında bulundu. Khan, devlet sırlarını sızdırma, yolsuzluk ve yasadışı evlilik suçlamalarıyla hapsedildi ve PTI partisinin seçimlere katılması yasaklandı.

Kâr amacı gütmeyen Özgür ve Adil Seçim Ağı, kazanan adayların yaklaşık 100’ünün bağımsız olduğunu ve sekizi dışında hepsinin PTI tarafından desteklendiğini söyledi.

Şerif’in partisi PML-N 71 sandalye kazanırken, suikasta kurban giden eski Başbakan Benazir Butto’nun oğlu Bilawal Butto Zardari’nin partisi PPP 53 sandalye kazandı. Geri kalanını ise daha küçük partiler ve bağımsızlar kazandı.

Herkesin kesin zafere ulaşması biraz zaman alabilir.

PML-N partisi şimdi birlik hükümeti kurmak için diğer gruplarla müzakerelere başladı.

Navaz Şerif, tek başına hükümet kurmaya yetecek sayıya sahip olmadığını itiraf etti, ancak bir koalisyonun başında ülkeyi zor zamanlardan çıkarabileceğini iddia etti.

ABD, İngiltere ve AB temsilcileri Cuma günü yaptıkları açıklamada seçimin adilliği konusundaki endişelerini dile getirdi. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, “seçimlerin adalet ve kapsayıcılık eksikliği” konusunda soru işaretleri uyandıran “ciddi endişeler” bulunduğunu söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı bunu “gerçeklere dayanmadığı” gerekçesiyle reddetti.

Bakanlık, açıklamaların “seçim sürecinin karmaşıklığını” dikkate almadığını savundu ve “on milyonlarca Pakistanlının oy verme hakkını özgürce ve coşkuyla kullandığını” kabul etmedi.

Seçim sırasında zaman zaman şiddet olaylarının yaşandığı bildirildi. Eski Ulusal Meclis üyesi ve Ulusal Savunma Hareketi Partisi lideri Muhsin Dawar’ın Kuzey Veziristan’ın Miranşah kentinde vurularak yaralandığı, bir parti üyesinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

Kuzey Veziristan’da da protesto gösterisi düzenlendiği bildirildi.

Belucistan eyaletinin güneybatısındaki liman kenti Gwadar’da bazı seçmenlerin oy sayımında usulsüzlükler olduğunu iddia ettiği protesto gösterisi yapıldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu