Haber

Pakistan, İran’daki terör hedeflerine saldırı başlattı

İran, geçtiğimiz günlerde Pakistan’da Ceyşul Adl grubuna ait iki üsse saldırmış, saldırıda 2 çocuk hayatını kaybetmiş, 3 çocuk da yaralanmıştı.

Olaylar hararetli sürerken Pakistan’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

İran’da terör amaçlı saldırı

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İran’ın Sistan-Belucistan eyaletinde teröristlerin saklandığı yerlere yönelik bir dizi hassas askeri saldırı gerçekleştirildiği, istihbarata dayalı operasyonda çok sayıda teröristin öldürüldüğü belirtildi.

İran’la son birkaç yıldır yapılan temaslarda İslamabad’ın, Pakistanlı teröristlerin İran’ın kontrolsüz bölgelerinde sahip olduğu güvenli bölge ve barınaklarla ilgili ciddi endişelerini her zaman Tahran yönetimiyle paylaştığına dikkat çekildi.

“Pakistan meşru haklarını kullandı”

Açıklamada, Pakistan’ın bu teröristlerin varlığına ve faaliyetlerine ilişkin somut deliller içeren çok sayıda dosyayı İran’la paylaştığı, Pakistan’ın uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak Birleşmiş Milletler Şartı’nın ilke ve hedeflerini desteklediği kaydedildi. Üye devletlerin toprak bütünlüğü ve egemenliği de dahil. vurguladı.

Pakistan’ın uluslararası hukuk çerçevesinde yasal haklarını kullandığı, hiçbir bahane ve koşul altında egemenliğine ve toprak bütünlüğüne itiraz edilmesine asla izin vermeyeceği belirtildi.

Açıklamada, Pakistan’ın bu eyleminin, ülkenin ulusal güvenliğini her türlü tehdite karşı koruma ve savunma konusundaki sarsılmaz kararlılığının bir göstergesi olduğu belirtilirken, son derece karmaşık olan bu operasyonun başarıyla yürütülmesinin aynı zamanda profesyonelliğin de bir kanıtı olduğu vurgulandı. Pakistan ordusunun.

“Pakistan, İran’ın toprak bütünlüğüne tamamen saygı duyuyor”

Pakistan’ın, kutsal ve dokunulmaz halkının emniyet ve emniyetini korumak için gerekli tüm adımları atmaya devam edeceğini kaydederek, “Pakistan, İran İslam Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tamamen saygı göstermektedir. Bugünkü eylemin tek amacı Pakistan’ın kendi güvenliği ve ulusal çıkarlarıdır. Bu çıkarlar her şeyden daha değerlidir ve asla tehlikeye atılamaz.”ifadelere yer verildi.

Açıklamada, İran’ın kardeş bir ülke olduğu ve Pakistan halkının İran halkına büyük saygı ve sevgi beslediği, İslamabad’ın terör tehdidi de dahil olmak üzere ortak zorluklar karşısında her zaman diyalog ve iş birliğine önem verdiği ve bu konuda kararlılık göstereceği ifade edildi. ortak çözümler bulmak için çaba göstermeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu