Ekonomi

Ordu’da kivi hasadı başladı

Türkiye’de fındıktan sonra en fazla kivi üretiminin gerçekleştirildiği Doğu Karadeniz Bölgesi’nin kimi vilayetlerinde ve Ordu’da hasat başladı. Ordu’da bu yıl yaklaşık 10 bin ton rekolte bekleniyor.

Türkiye’de Yalova’dan sonra en fazla kivi üretiminin gerçekleştirildiği Ordu’da üreticiler, bahçelere girerek kivi hasadına başladılar. Bu yıl yaklaşık 10 bin ton kivi üretimi beklenen Ordu’da üreticiler, kivinin fındığın yanında değerli bir gelir kaynağı haline geldiğini ve üretiminin her geçen yıl yaygınlaştığını belirttiler. Kendisine has aroması ve lezzetinin yanı sıra, uzun periyodik depo ömrü ile tercih edilen Ordu kivisi bu yıl da yüzleri güldürürken, 90 gram ve üzeri 9 liradan satılacak.

“Rekolte geçen yıla göre fazla”

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Lideri Yusuf Uzunlar, kivi aromasının şu anda yaklaşık 7 olduğunu söyledi. Dönemin güzel olmasını temenni eden Uzunlar, “Bu sene 2022 yılı sezonu rekolte olarak geçen seneye göre daha fazla, kalitesi daha iyi. Yalnız üzücü bir olay var. Bu sene kivimiz beklediğimiz gibi para etmedi. Onun için artık seneye bir çözüm yolu bulmanın peşindeyiz. İnşallah o çözümü de bulursak üreticiler rahat eder diye düşünüyorum” dedi.

“Ordu ekonomisine yaklaşık 100 milyon TL katkı sağlıyor”

Günlük bir insanın yaklaşık 1 ton kivi hasatı yapabildiğini kaydeden Uzunlar, “Sabah 8’de başlayıp akşam 4 buçuk gibi bitiriyoruz. Normalde bir insan 1 ton kivi toplar, yani fındık gibi değil. Burada da yaklaşık 13 kişi var. Bugün bizim bahçemiz Allah’ın müsaadesi ile biter. Eksiksiz toplanması bir hafta sürer, fındık üzere uzun sürmüyor. Ordu iktisadına çok büyük katkısı var. 10 bin ton kivi olsa, 9 liradan versek 100 milyona yakın para yapıyor. Alışılmış bu sıcak para çalışan personeller için de bir katma bedel üretiyor, bizim için de o denli. Esasen bu kivilerin birden fazla ihraç eseri. İhraç olması nedeniyle ülke de kazanıyor, biz de kazanıyoruz” formunda konuştu.

Toplaması fındığa nazaran daha kolay, aroması lezzetli

Kivi hasadına katılan emekçiler, fındığa nazaran toplamasının daha kolay olduğunu belirterek, hasadın eğlenceli geçtiğini söylediler. Kivinin birebir tarlada fındığa nazaran daha fazla mahsul verdiğini aktaran personeller, Ordu kivisinin aroma olarak da epeyce lezzetli olduğunu lisana getirdiler. – ORDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu