Haber

NATO Parlamenterler Asamblesi 68. Genel Kurulu toplantıları başladı

Türkiye’den 17 milletvekilinin iştirak ettiği NATO Parlamenterler Asamblesi 68. Genel Kurulu toplantıları İspanya’nın başşehri Madrid’in ev sahipliğinde başladı.

NATO Parlamenter Asamblesi’ne, ittifak üyesi 30 ülkeden 269 parlamenter ile 11 ortak delegasyondan ve 8 gözlemci parlamenter delegasyondan 100 parlamenter katıldı.

Türkiye’yi, toplantılarda NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak’ın (AK Parti Rize milletvekili) yanı sıra AK Parti’den 7, CHP’den 4, HDP’den 2, MHP’den 2 ve YETERLİ Parti’den 1 milletvekili temsil ediyor.

Toplantılarda, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’ya destek, Madrid’de 28-30 Haziran’daki NATO Zirvesi’nde alınan Yeni Stratejik Konsept kararlarının uygulanması, NATO’nun savunma ve caydırıcılık çalışmaları, Rusya’nın tehditlerine karşılık, siber güvenlik, iklim değişikliği meselesinin güvenlik üzerindeki tesirleri ele alınacak.

Üst seviye yetkililerin ve uzmanların güvenlik ve savunma mevzularında farklı bakış açılarını da tartışacakları toplantıların akabinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de katılımıyla 21 Kasım Pazartesi günü 68. Genel Kurul yapılacak.

Genel Kurul’da Ukrayna Devlet Lideri Volodomir Zelenskiy’nin de video konferans ile parlamenterlere hitap etmesi öngörülüyor.

Madrid’de NATO Parlamenter Asamblesi’ne katılan heyetlerin güvenliğini sağlamak için 1000 polis misyon yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu