Yaşam

Klasiklerden Vazgeçemeyenlere: The Office’den Friends’e, Bıkmadan Tekrar Tekrar İzleyeceğiniz Yabancı Diziler

‘İzlediğim dizileri tekrar tekrar izlemekten çok keyif alıyorum.’ diyenler toplansın! Bu listede tam olarak aradığınız dizileri bulacak ve kendinizi eskinin inançlı kollarına bırakacaksınız. Kahkahaya, gizeme ve dramlara hazırsanız izlemekten asla sıkılmayacağınız dizilerden oluşan listemiz hazır! Gelin; klasikleşen tam 15 farklı dizinin yer aldığı, şahane listemize daima birlikte bir göz atalım!

15. Sex and The City (1998-2004) – IMDb: 7.3

Başarılı ve meslek sahibi, New York’lu dört kadının öyküsünü anlatan Sex and The City, sizi New York’un sokaklarına götürüp kıssaların içinde yaşatacak. Dört bayanın hayatına başka ayrı şahit oluyor, arkadaşlıklarına imreniyor ve ömürlerine ortak oluyorsunuz. 6 dönemi hiç bıkmadan usanmadan başa dönüp izleyebiliyorsunuz. O denli sıcacık, o denli tatlı bir dizi!

14. The Flash (2014-2023) – IMDb: 7.6

Tam 8 dönem süren dizide olaylar şu formda cereyan ediyor: Bir kaza sonucu Barry Allen’a şimşek çarpmasıyla genç adamın bedeninde olağandışı boyutlarda hızlanma meydana gelir. Bir dizi değişiklik yaşayan bedenine adapte olmaya çalışan Barry, gücünü insanları kurtarmak için kullanır. Annesinin vefatıyla trajedi yaşayan Barry, geçmiş travmalarını da atlatmaya çalışırken berbat adamları adalete teslim etme peşinde koşar. The Flash, bir vakitlerin efsanevi macera dolu dizilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Hâlâ izlendiğinde tıpkı etkiyi yarattığı kesin! Olağan bir diziyi 8 dönem sürdürmek de hiç kolay değil!

13. The Vampire Diares (2009-2017) – IMDb: 7.7

Dikkat dikkat, Salvatore kardeşler geliyor! Mystic Falls kasabasının hayatı sonsuza kadar değişmek üzere. En çok da genç ve hoş Elena’nın. Bu vampir dizisi, klasik vampir dizilerinden biraz farklı. Dizi hem gençlere hem yaşı daha büyüklere hitap edebilecek formda kurgulanmış. Bu yüzden 2017 yılında bitmiş olsa da hâlâ yeni jenerasyona hitap etmeyi başarıyor. Birinci aşk, birinci vampir korkusu ve birinci vampir araştırmasının her biri dizide yer alıyor.

12. The Walking Dead (2010-2022) – IMDb: 8.1

Düşünün, bir sabah uyanıyorsunuz ve dünya üzerinde bilinmeyen bir beyinsel mikrobun ortaya çıkmasıyla tüm insanlığın tehlikede olduğu bir tertip oluşuyor. Çağdaş dünyanın sonunu getiren zombi salgınından bahsediyoruz. Her yerde zombiler olabilir! Hem dünyayı hem kendinizi korumak zorundasınız. The Walking Dead, uzun soluklu bir dizi olmasını tahminen de yarattığı bu heyecana borçlu. Her kısım ve her dönem yerinizde durmadan izliyorsunuz. Çok yakın bir vakitte sona eren bu efsaneyi en baştan izlemenin tam sırası!

11. Family Guy (1999-) – IMDb: 8.2

Televizyon tarihinin en tanınan animasyonlarının ortasında yer alan Family Guy, sevilmesinin yanı sıra olumsuz tenkitler de aldı. Fakat 1999 yılından bu yana devam eden bir animasyon güldürüsünden bahsediyoruz. Dizi, kurgusal bir kentte yaşayan Griffin ailesini mevzu ediyor. Ayrıyeten Amerikan kültürüne ve insanların farklı durumlarına hiciv yoluyla değiniyor. Family Guy, animasyon izlemeyi sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken dizilerden biri!

10. Lost / Kayıp (2004-2010) – IMDb: 8.3

Issız bir adaya düşseniz ne yapardınız? Bizim birinci aklımıza gelen, Lost dizisinde gördüklerimiz olurdu. Bir uçağın kaza yapmasıyla Güney Pasifik’te ıssız bir adaya düşen bir küme insanın kıssalarının anlatıldığı dizi, yıllardır herkesin lisanında. Ne kadar vakit geçerse geçsin, dizinin tesiri geçmiyor. Yıllara meydan okuyan dizi, klasikleşen üretimleri sevenlerin listesine kesinlikle eklenmeli!

9. How I Met Your Mother / Annenizle Nasıl Tanıştım (2005-2014) – IMDb: 8.3

2030 yılında yaşayan Ted Mosby, çocuklarını karşısına alıyor ve onlara anneleriyle tanışma kıssasını anlatacağını söylüyor. Biz de bu öyküye tam 9 yıl boyunca dinleyici oluyoruz. Hikaye kendi içinde bir arkadaş güldürüsüne dönüyor. Yeri geliyor ağlıyor, yeri geliyor kahkahalara boğuluyoruz. 2000’li yılların en büyük güldürülerinden biri olan How I Met Your Mother, hâlâ milyonların açıp açıp izlediği ve lisanından düşüremediği güldürülerden biri.

8. Star Trek / Uzay Yolu (1966-1969) – IMDb: 8.4

Sırada tüm vakitlerin en tanınan bilim kurgu dizisi var! Evet yanlış okumadınız; Star Trek dizisi gelmiş geçmiş en uygun bilim kurgu dizilerinden biri. Şayet galaksi ve kainatlara özel bir ilginiz varsa bıkmadan usanmadan bu diziyi izleyebileceğinizi sav ediyoruz! Atılgan Yıldız Gemisi’nin maceralarına hazırsanız daha evvel kimsenin gitmediği yerlere cesurca gidelim!

7. Supernatural / Doğaüstü (2005-2020) – IMDb: 8.4

15 Dönem boyunca doğaüstü varlıklarla ilgili bir mevzuyu devam ettirmek kolay mı? Bizce değil. Bu yüzden Supernatural, klasikleşen üretimleri izlemeyi sevenlerin tekrar tekrar izlemek isteyeceği diziler ortasında yer alıyor. Dean ve Sam kardeşler, diğerlerine musallat olan doğaüstü varlıkları geldikleri yere geri göndermeyi amaçlıyorlar. Bu maksat uğruna çıktıkları yol, kendi hayatlarını da hiç düşünmedikleri noktalara götürüyor. Üretim; endişe, tansiyon, dram üzere birçok tipi de içinde barındırıyor.

6. Çağdaş Family (2009- 2020) – IMDb: 8.5

11 dönem boyunca devam eden Çağdaş Family, tatlı bir aile güldürüsü olarak karşımıza çıkıyor. Dizide birbirinden farklı lakin birbiriyle irtibatlı geniş bir aile olan Pritchett ailesinin öyküsü anlatılıyor. Üç çekirdek ailenin ömürleri, kurmaca belgesel cinsinde birleştirip sunuluyor. Birbirinden farklı karakterleri barındıran diziyi izlemek, sizi bütün aile kavramlarını sorgulatacak! 11 dönem boyunca başarısıyla akıllarda kalan Çağdaş Family, senelerce lisanlardan düşmeyecek üzere görünüyor.

5. Doctor Who (2015-) – IMDb: 8.6

Doctor Who efsanesini hatırlar mısınız? Bu efsane o denli bir noktada ki 1963 yılından 1989 yılına kadar devam etti. Yetmedi 2015 yılında tekrar yayınlanmaya başladı. Dizi, vakitte seyahat yapan ve beşere benzeyen lakin dünya dışı bir varlık olan Vakit Lordu’nun maceralarını konu ediniyor. Ayrıca 50 yıl süreyle ve 800 bölümle birlikte en uzun süren bilim kurgu televizyon dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı! Yani Doctor Who, klasik dizi dünyasından çıkmak istemeyenlerin izleme listesinde kesinlikle olmalı.

4. Shameless / Utanmaz (2011-2021) – IMDb: 8.6

Varoş bir semtte geçen Shameless dizisi, Gallagher ailesinin hayatını anlatıyor. Bu kıssa yeri geliyor komik, yeri geliyor trajik olaylarla izleyiciyi bazen çok gülüyor bazen ağlamaklı bir ruh hâline sokuyor. Altı çocuk, alkolik bir baba ve terk eden bir anne… Kıssa yalnızca dram tipine aitmiş üzere görünse de yaşadıkları hayattan güldürü çıkartmayı başaran bu ‘utanmaz’ ailenin hayatı, izleyiciyi ekrana kilitliyor. 11 dönem boyunca meskenlere konuk olan Shameless, tekrar tekrar izlenen üretimlerden biri.

3. Seinfeld (1989-1998) – IMDb: 8.9

Dizi konusunda klasikler deyince insanın aklına birinci olarak 90’lar geliyor. Seinfeld dizisi de 90’ların en sevilen üretimlerinden biri. Ziyadesiyle sıradan hayatların durumsal güldürüsünün çıkarıldığı dizide Jerry, George, Elaine ve Kramer’ın hayatları anlatılıyor. Yaratıcıları bile diziyi ‘Hiçbir şey hakkında bir komedi.’ olarak tanımlıyor. Bu dizi, yıllar da geçse canınızın sıkkın olduğu bir günde kahkaha atmanız için birebir!

2. Friends / Sıkı Dostlar (1994-2004) – IMDb: 8.9

1994 yılında başlayarak tüm dünyayı kasıp kavuran Friends dizisi, sıkılmadan tekrar tekrar izlenen dizilerin ortasında başı çekiyor. Dizi, hâlâ büyük bir hayran kitlesine sahip. Kaç sefer izlenirse izlensin her kısmı birebir heyecanla takip ediliyor. 10 dönem süren dizi, Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın yaşamına odaklanıyor. İddia ediyoruz bu dizi hayatınızın her döneminde, ‘Haydi, tekrar izleyelim.’ diyerek baştan başladığınız bir dizi olacak!

1. The Office (2005-2013) – IMDb: 9.0

2000’lere damgasını vuran ofis güldürüsü, kurmaca belgesel çeşidinde yer alıyor. Sitcom severlerin vazgeçilmez dizilerinden biri olan The Office, yayınlandığı yıllarda konutlarımıza konuk olmakla kalmadı. Klasikleşen imal, misafirliğine hâlâ devam ediyor. Canınız mı sıkıldı? Açın bir The Office kısmı, keyfiniz yerine gelsin! Her daim sizi güldürecek, her daim kendini izlettirecek dizi boyunca kahkaha efekti kullanılmadığını belirtmemiz gerekiyor. Dizinin asıl kahkahası sizsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu