Ekonomi

Kentsel dönüşüm “erişilebilir kiralık konut modeli” ile hızlanır

GYODER İdare Şurası Lideri Mehmet Kalyoncu, İstanbul’un büyük bir sarsıntıya tam manasıyla hazır olmadığını belirterek, “İstanbul’da eski yerleşim bölgelerinde halen niteliksiz binaların olduğu bir gerçek. Bunun çözümü için de 2006 senesinden beri yoğun olarak uygulanmaya çalışılan kentsel dönüşüm atılımı ortaya kondu. Ancak burada mal sahibinin malını en yüksek değerle, bu sürece sokma motivasyonunu göz ardı edemeyiz. Bu durum da işi insani ve milli güvenlik boyutundan ticari bir zemine kaydırdı” dedi.

Kentsel dönüşüm sürecine girmek için insanlara seçenek üretmek gerekiyor

Kentsel dönüşümün hızlanması için tespitlerde bulunan Kalyoncu, “Özel bölümün kentsel dönüşüm sürecini, piyasa dinamiklerince ve ticari motivasyonla ele alması mevzuyu ticari tabana kaydırdı. Bu nedenle ticari beklentilerde birinci önceliğin özel dal, geliştirici ya da mülkiyet sahibi tarafında olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Regülasyonlarla, devletin koyduğu kurallarla ve bu kurallara katılmanın bir mecburilik olduğu noktada sistem işler. Binaların kentsel dönüşüm sürecine girmesi için bir yandan da insanlara seçenek üretmek gerekir. İstanbul’un geleceğini ve büyümesini tartışıp bunu âlâ planlayıp, yeni seçenekler ürettiğimiz takdirde kentsel dönüşüm de hızlanacaktır” dedi.

Konuyla ilgili tekliflerde bulunan Kalyoncu; “Yeni alanların daha erişilebilir mertebelerde konut imkanı sağlayabilmesi için minimum arsa maliyetiyle üretilmesi gerekir. Özel sektörün atıl durumdaki üretim gücünü buraya kaydırıp, düşük arsa maliyetinde erişilebilir mertebelerde konutlar üretebileceğimiz, büyük ölçekli yeni yerleşim alanlarıyla insanların yeni seçenekler görebildiği bir imkan oluşturulması, kentsel dönüşümü hızlandıracaktır” formunda konuştu.

GYODER’in erişilebilir kiralık konut modeli hakkında da bilgiler veren Kalyoncu, ”Bu model uygulanabildiği takdirde kentsel dönüşüm için de insanlara bir alternatif sunacağını düşünüyoruz. İnsanların yıllardır yaşadığı bir konuttan çıkıp kentsel dönüşüm müddetinde yaşayacağı yeni bir konut bulması bir muhtaçlık ve o binanın dönüşebilmesi ise en az iki üç yıl. Rezerv, konut, süreksiz konutlar ve alternatifleri ne kadar elimizde oluşturursak kentsel dönüşüm o kadar hızlanır. Bizim GYODER modelimiz bu manada da bu sürece katkı sunacak bir model. Aslında dileğimiz özel bölüm olarak tüm kabiliyetlerimizi ülkemizin böylesine kıymetli bir konusuna hiçbir halde ticari beklentiyi önceliklendirmeden kanalize etmek ve hususa insani olarak bakmak. Lakin bütün taraflar birebir formda baktığı takdirde burada sahiden bir itimat iklimi oluşturmak ve başarıyı yakalamak mümkün olur. Ayrıyeten, gayrimenkul dalının kalıcı ve sürdürülebilir gelişimi için, ülkemizin kaynaklarını optimum biçimde kıymetlendirerek israfı önleyecek, teknolojiyi daha ağır kullanarak gerekli hizmetleri sağlayacak bir bakış açısı, önümüzdeki devirde tesis idaresine taraf verecektir. Bu açıdan yapıları inşa etmek kadar yaşatmak da çok değerlidir. GYODER olarak bölümümüz ismine hoş işlere imza atmak için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu