Haber

Kemer Belediyesi bir projeye daha imza atıyor

Türkiye’nin en değerli turizm destinasyonları arasında yer alan Kemer’in ilk etnografik kültür evi olacak Kemer Belediyesi Etnografya Kültür Evi’nde çalışmalar başladı.

Kemer’in Liman Caddesi’ndeki eski jandarma karakol binasının Etnografya Kültür Evi’ne dönüştürülmesi için atılan adımların ardından söz konusu proje için çalışmalara başlandı.

Kemer’in ortak mirasının korunması ve yaşatılması amacıyla üretimine başlanan Kemer Belediyesi Etnografya Kültür Evi’nde ev eşyaları, tarım aletleri, eski hayatlara ilişkin objeler, Kemer yöresi halkının kullandığı eski fotoğraflar gibi eserler sergileniyor. sergilenecek

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Etnografya Kültür Evi’nin eski Antalya konutlarının mimarisine uygun olarak yapılacağını söyledi.

Etnografya Kültür Evi ihalesinin ardından çalışmaların başladığına dikkat çeken Başkan Topaloğlu, “Kemer’in ortak mirasını yaşatmak ve yaşatmak istiyoruz. Yıllarca Kemer’e müze yapılacağı düşünüldü ama bir türlü yapılamadı. Kemer’de ilk defa etnografya kültür evi yapmak bizim için bir ayrıcalıktır” dedi. söz konusu.

Başkan Topaloğlu, Kemer Etnografya Kültür Evi’nin Kemer turizmine de büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Etnografya Kültür Evi’nin ilçemize gelen yerli ve yabancı birçok misafirin uğrak noktalarından biri olacağına inanıyoruz. Kemer’in eski uğraşlarını anlatan objeler ve eşyalar olacak. Ayrıca paha biçilemez eserler de olacak. Yerel tarihçimiz Ramazan Kar Bey’in Kemer ile ilgili birçok miras eseri bulunmaktadır. Ramazan Kar’ın da desteğiyle bu eserleri kültür evimizde sergileyeceğiz. Ramazan Kar’a desteği için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. İnşallah burası Kemer’e büyük değer katar.” dedi.

Etnografya Kültür Evi’nde Osmanlı dönemine ait eski nüfus sayımı örnekleri ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Kemer bölgesi ile ilgili 1932-1933 yıllarında çıkardığı fermanların da sergileneceği öğrenildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

sivrihisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu