İş

Kazanç çağrısı: Capital One 1,3 milyar dolar 1. çeyrek kazancı bildirdi, Discover’ı satın almayı planlıyor

Capital One Financial Corp. (COF), 2024 yılının ilk çeyreğinde 1,3 milyar dolar veya seyreltilmiş adi hisse başına 3,13 dolar kâr bildirdi. Kazanç çağrısında, gelirde hafif bir düşüş ve FDIC değerlendirmesi için 42 milyon dolarlık ek tahakkuk da dahil olmak üzere, zorlukların ve büyüme fırsatlarının bir karışımı vurgulandı.

Bu zorluklara rağmen şirket, provizyon öncesi kazançlarının bir önceki çeyreğe göre %13 oranında arttığını gördü. Ayrıca Capital One, güçlü bir tüketici bankacılığı ve küresel ödeme platformu oluşturmayı amaçlayan Discover’ı satın alma niyetini açıkladı.

Önemli Çıkarımlar

 • Capital One’ın ilk çeyrek kazancı 1,3 milyar dolar ya da seyreltilmiş adi hisse başına 3,13 dolar oldu.
 • Şirket, FDIC’nin özel değerlendirmesi için 42 milyon dolar ek tahakkuk bildirdi.
 • Yatırım için tutulan krediler %2 azalırken, mevduatlar %1 arttı.
 • Gelir, düşük faiz dışı gelire bağlı olarak %1 oranında azalırken, düzeltilmiş faiz dışı gider %6 oranında azaldı.
 • Kredi zararları için ayrılan karşılık 2,7 milyar $ olarak gerçekleşmiş ve son çeyreğe göre 174 milyon $ azalmıştır.
 • Toplam likidite rezervleri 127 milyar $’a ulaşırken, nakit pozisyonu yaklaşık 51 milyar $ oldu.
 • Capital One’ın adi sermaye Tier 1 sermaye oranı %13,1’e yükseldi.
 • Şirket, önemli bir tüketici bankacılığı ve ödeme platformu oluşturmak için Discover’ı satın alma sürecinde.

Şirket Görünümü

 • Capital One, Discover’ı faaliyetlerine entegre ederek rekabeti artırmayı ve tüketiciler ile işyerlerine fayda sağlamayı hedefliyor.
 • Şirket, Venture X Business kartı da dahil olmak üzere kart işinin tüm bölümlerindeki büyüme fırsatları konusunda iyimser.

Ayıda Öne Çıkanlar

 • Faiz dışı gelirlerdeki azalma nedeniyle gelirler %1 oranında hafif bir düşüş göstermiştir.
 • Ticari Bankacılık iş kolunda, biten krediler ve ortalama krediler %1 oranında azalırken, mevduatlarda da azalma görülmüştür.

Yükselen Önemli Noktalar

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın
 • Provizyon öncesi kazançlar bir önceki çeyreğe göre %13 oranında artmıştır.
 • Kredi kartı işi, satın alma hacminde yıldan yıla %6’lık bir artışla güçlü bir büyüme eğilimi göstermiştir.
 • Tüketici Bankacılığı iş kolundaki oto kredileri %21 oranında büyürken, tüketici mevduatları yıldan yıla %3 oranında artmıştır.

Eksiklikler

 • Net faiz marjında bir önceki çeyreğe kıyasla 4 baz puanlık hafif bir düşüş.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • CEO Richard Fairbank kredi kartı piyasasının rekabetçi yapısına ve şirketin kredi spektrumunun tamamına yayılma stratejisine değindi.
 • CFO Andrew Young, CET1 oranını ve hisse geri alım planlarını ele aldı ve şirketin karartma dönemleri dışında hisse satın almaya devam edeceğini belirtti.
 • Şirket gecikme zammı kuralının etkilerine karşı hazırlıklı olduğunu ve kâr ve zarar üzerindeki etkilerin birkaç yıl içinde ortadan kalkmasını beklediğini ifade etti.

Kazanç çağrısında CEO Richard Fairbank ve CFO Andrew Young, Capital One’ın performansını ve şu anda yasal inceleme altında olan Discover’ın satın alınması da dahil olmak üzere stratejik hamlelerini detaylandırdı. Fairbank, kredi kartı piyasasının son derece rekabetçi olmaya devam ettiğini ve tüketiciler için birçok seçenek sunduğunu belirtti. Şirketin kredi kartı işi sağlam bir büyüme yaşıyor ve Capital One pazarın zirvesini yakalamak için Venture X Business kartı gibi ürünlere yatırım yapıyor.

Fairbank ayrıca, yakın vadede tahsilatların daha yüksek olması beklenirken, şirketin bu konuda tüm yıl için bir rehberlik sağlamadığını belirtti. Düşük vergi iadelerinin tahsilat rakamları üzerindeki etkisi kabul edildi ve şirket bu durumu yakından takip ediyor. Young, Capital One’ın yeni bir sermaye planı sunduğunu ve onaylandıktan sonra sınırsız kapasiteye sahip olacağını belirterek sermaye geri dönüş stratejisini tartıştı.

Capital One’ın kredi performansı ve kaynak yaratma stratejisi güçlü kalmaya devam ediyor ve şirket kredi spektrumunun tamamına eğiliyor. Son Discover anlaşması, şirketin kredi yaratma stratejisini değiştirmedi. Venture X Business kart lansmanı başarılı oldu ve Capital One, pazarın zirvesinde kazanmayı hedefleyerek küçük işletme kartı programına yatırım yapmaya devam ediyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Genel olarak, Capital One’ın ilk çeyrek performansı, Discover satın alması gibi şirketin tüketici bankacılığı ve ödemeler alanındaki geleceğini şekillendirmeye hazır stratejik girişimlerle birlikte, ters rüzgarlar ve büyüme fırsatları arasındaki dengeyi yansıtıyor.

InvestingPro Analizleri

Capital One Financial Corp. (COF) geçtiğimiz yıl boyunca kayda değer güçlü yönleri ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı alanlarla dinamik bir performans gösterdi. İşte InvestingPro’nun en son veri ve analizlerine dayanan birkaç görüş:

InvestingPro Verileri, Capital One’ın 55,6 milyar dolarlık piyasa değerine ve 11,36’lık Fiyat/Kazanç (F/K) oranına sahip olduğunu, bu oranın sektör ortalamasıyla uyumlu olduğunu ve şirketin kazançları açısından adil bir şekilde değerlendiğini göstermektedir.

Şirketin hisseleri son altı ayda büyük bir fiyat artışı yaşadı ve 6 aylık toplam getirisi %51,12 oldu, bu da güçlü bir yatırımcı güvenine işaret ediyor. Ayrıca, Capital One’ın temettü verimi %1,64’tür ve bu da hissedarlara değer döndürme taahhüdünü yansıtmaktadır. 30 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürmüştür.

Capital One’ın mevcut durumuyla ilgili iki InvestingPro İpucu, şirketin Tüketici Finansmanı sektöründe önde gelen bir oyuncu olarak konumu ve analistlerin şirketin bu yıl kârlı olacağını tahmin etmeleri ve bunun şirketin son on iki aydaki kârlılığıyla desteklenmesidir. Bu bilgiler, analistlerin bazı aşağı yönlü kazanç revizyonlarına rağmen, Capital One’ın pazardaki konumu ve geçmiş kârlılığının gelecekteki performans için bir temel oluşturabileceğini göstermektedir.

Capital One’ın finansal verilerini daha derinlemesine incelemek ve daha fazla bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro ek ipuçları ve ölçümler sunuyor. Şu anda Capital One için 9 InvestingPro İpucu daha mevcut olup bunlara https://www.investing.com/pro/COF adresinden erişilebilir. Yatırım araştırma deneyiminizi geliştirmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde edebilirsiniz.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu