Haber

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Sitemiz hacklenmedi, iddialar asılsızdır

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, bakanlığın resmi internet sitesinin hacklendiğini belirterek, belge ve bilgi tabanının ele geçirildiği tezini yalanladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Kenani, Dışişleri Bakanlığı internet sitesinin hacklenmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Kenani, sitenin orta kısmının siber saldırıya uğradığını belirterek, gerekli önlemlerin alındığını ve tüm hizmet sistemlerinin etkin bir şekilde halkın kullanımına sunulduğunu kaydetti.

Kenani, “Dışişleri Bakanlığı’na ait olduğu yönünde sosyal medyada yayınlanan bilgiler asılsızdır ve asılsızdır. Bunun bugün yaşananlarla (siber saldırı) hiçbir ilgisi yoktur ve sadece medya abartmasıdır.” değerlendirmesini yaptı.

İran basınında yer alan habere göre, bir hacker kümesinin saldırısı sonucu Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi bir süreliğine erişime kapalı kaldı. Saldırıyı gerçekleştiren grup, bakanlığa ait çok sayıda zımni belgeye el koyduğunu iddia etti.

Ele geçirildiği belirtilen bilgiler arasında kimlik belgeleri, bakanlık yazışmaları, telefon numaraları ve binlerce bakanlık çalışanına ait listenin bulunduğu ileri sürüldü.

Hacklenen sitenin ana sayfasında, ülkede terör örgütü kabul edilen Halkın Mücahitleri Örgütü liderlerinin fotoğraflarının yanı sıra bir süre “Hamaney’e ölüm, yaşa Rajevi” ibaresi kullanıldı.

“Kıyam ta Serneguni” (Yılana Kadar Kiam) adlı hacker grubu, İslam Kültürü ve Bağlantıları Kurumu’nun internet sitesini hackleyerek 200 bin belge ve belge ele geçirdiğini iddia etti.

andirinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu