Yaşam

İntiharla Tehdit Eden Eski Sevgiliye İlişkisini Bitirmek İstediğinde Nasıl Yaklaşılır?

Bazen bağlantılar sona erebilir: bazıları ortak bir kararla, bazıları bir tarafın iradesiyle. Ama ne yazık ki konu ayrılık olunca eski eşinizin hiç tanımadığınız yüzünü görebilirsiniz. Bağ bittiğinde sinirlenenlerden, bırakmamak için intiharla tehdit etmeye kadar pek çok toksik davranış sergilenebilir. Peki böyle bir durumda nasıl bir önlem almalısınız? Sana söyledik. ?

Not: İntihar vb. hassas maddeler.

Kaynak:https://www.huffpost.com/entry/self-h…

New Yorklu psikiyatr Dr. Yalda Safai, istismar içeren ilişkilerde, kişinin partnerinin onları terk etmesini engellemek için ‘kendine zarar verme’yi bir tehdit olarak kullandığını söylüyor.

Safai’nin açıklaması şöyle:

Manipülatif amaçlarla yapılan intihar tehditlerini dinleyerek sevdiğiniz kişiye yardım etmeyeceğinizi unutmayın. Aslında gelecekte bir şey istemeyecekleri bir dönemde bu tehdidi daha fazla kullanmalarına kapı açmış olacaksınız. Bu, ona fırsatlar vermek gibi bir şey ve uzun vadede sadece işleri daha da kötüleştiriyor.

Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız karşınızdaki kişiden önce kendinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Manipülatif ve istismarcı kişi ile aranıza fiziksel olarak ara vermeli ve bu durumu bir yakınınıza bildirmelisiniz.

Evlilik ve aile terapisti Racine Henry “Kötü niyetli her ilişkide, mağdur kendi güvenliğine öncelik vermelidir”olarak açıklanmıştır.

“Ona zarar verebilecek kişiden uzaklaştığınızda, ona zarar vermemesi için ailesine veya bir yakınına haber verebilirsiniz.”

Henry, tehdit edilen kişinin eski partnerini durdurmaya çalışmamasını önerdi:

Bu onlara da zarar verebilir. Bu durumda, dikkate alınması gereken ilk şey kendi güvenliğinizdir. Ayrıca ne olursa olsun bunun senin suçun olmadığını da unutmamalısın.

İntiharı Önleme Farkındalık Eğitimi yöneticisi Dan Reidenberg, “Duygusal ve psikolojik taciz, mücbir sebep kontrolü adil değil” dedi.

İntihar da dahil olmak üzere çeşitli tehditlerle sizi manipüle eden birinden uzaklaşmayı hak ediyorsunuz ve buna ihtiyacınız var. Hayatınıza güvendiğiniz birini veya bu konuda bir profesyonel bularak, tehditler geçene kadar takviye alabilirsiniz.

Güvenliğiniz tehlikede değilse, yine de bağlantıda kalmamalısınız, ancak onlara yardım etmek için doğrudan harekete geçebilirsiniz.

Safai, “Bir ilişkiyi bitirmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen iyi nedenleriniz vardır. İşler zorlaştığında kendinize bu nedenleri hatırlatın. Tehditlere boyun eğmek ne sana yarar, ne de ona.olarak açıklanmıştır.

Ruh sağlığı sorunları yaşayan bu kişiyi yetkililere sevk etmeniz en doğrusu olacaktır.

“Birinin ihtiyaç duyduğu yardımı alması zor olabilir çünkü herkesin kendine hakimiyeti vardır…”

Ona bölgenizdeki yetkili kişilerin bir listesini verebilir veya onunla terapiye katılmayı teklif edebilirsiniz. Ama hangi ruh sağlığı uzmanından yardım alırsa alsın o kişi tedaviyi kabul etmeli ve gerekli bağlantıyı kurmalıdır. Bu kişinin yasal vasisi veya bakıcısı olmadığınız sürece bir yetişkinden terapi randevusu alamazsınız.

Ancak onlara yalnızca yardım edebileceğinizi, sorunlarını ‘tamamen’ çözemeyeceğinizi unutmayın: onlara seçenekler sunarak sağlıklı bir yolda ilerlemelerine yardımcı olabilirsiniz.

İlgiyi sonlandırmaya karar verdiğinizi söylediğinizde rastgele bir intihar tehdidinde bulunurlarsa veya ‘Böyle devam edebilir miyim bilmiyorum’, ‘Sensiz yaşayamam’ gibi üstü kapalı bir tehditte bulunurlarsa. , ‘Gidersen kendime ne yaparım bilmiyorum’, bunu duymak ve onlara haksızlık edildiğini duymak ve onları önemsediğinizi bilmelerini sağlamak ne kadar üzücü. Söyledikleri ve hissettikleri hakkında bir uzmanla konuşabileceklerini söyleyin.

“Sizi ilişkide tutmak için yaptığı tuzağa düşmediğinizden emin olmak, aynı zamanda onlar için endişenizi ifade etmek ve ihtiyaç duydukları yardımı almaları için onlara rehberlik etmek istiyorsunuz…”

Çünkü kendinize zarar vermekle tehdit etmek çok tehlikelidir ve asla manipülatif veya başka bir amaçla kullanılmamalıdır.

İlişkiyi bitirdikten sonra bağlantıyı sürdürme konusunda dikkatli olun.

“Onları desteklemek ve ilişki sona erdikten sonra durumlarını kontrol etmek, size zihinsel veya duygusal olarak herhangi bir zarar vermiyorsa, geçmiş ilişkinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.”

Hatta çocuğunuz varsa veya ortak bir işiniz varsa bağlantı kurmanız gerekebilir.

Bu durumda, onların sorunlarından kurtulmak için ihtiyacınız olan yardımı almanız değerlidir.

Son olarak altını çizelim: Kendi sağlığınızı ve güvenliğinizi ön planda tutmanız sizi bencil biri yapmaz.

Kendine zarar vermenin ya da intiharın ciddiyetini anlarken aynı zamanda kendi güvenliğinizi de düşünerek adımlar atabilirsiniz.

Başka birine yardım etmeden önce kendinize yardım etmelisiniz. Birini uygun hale getirmeden önce uygun olmanız gerektiğini hatırlamalısınız.

haberemirgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu