Haber

Güney Kore Devlet Başkanı, Cadılar Bayramı İzdihamının 1. yıl dönümünde güvenli bir Güney Kore inşa etme sözü verdi

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, ülkedeki “Cadılar Bayramı İzdihamının” 1. yıl dönümünde “güvenli bir Güney Kore” inşa etme çabalarının devam edeceğini açıkladı.

Yonha’nın haberine göre Yoon, 29 Ekim 2022’de ülkede Cadılar Bayramı kutlaması sırasında 159 kişinin hayatını kaybettiği izdihamla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkent Seul’deki Youngahm Kilisesi’nde konuşan Yoon, geçen yıl yaşanan olayın hayatının “en üzücü günü” olduğunu belirterek, “Bu talihsiz kazada hayatını kaybedenlere başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Bu insanların sevdiği ülkede daha iyi bir dünya inşa etme sorumluluğumuz var.” sözlerini kullandı.

Yoon, geçen yıldan bu yana ülkeyi “daha güvenli” hale getirmek için çaba sarf edildiğinin altını çizerek, “Bu hedefe ulaşmak için daha çok çalışmaya devam edeceğiz.” söz konusu.

Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon da katıldığı farklı bir etkinlikte şunları söyledi: “Böyle bir trajedinin bir daha yaşanmamasını sağlamak için güvenli bir Seul inşa etmek için her türlü çabayı göstereceğim.” değerlendirmesini yaptı.

Cadılar Bayramı izdihamı

Seul merkezinin Itaewon semtinde 29 Ekim 2022’de yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı tahmin edilen Cadılar Bayramı kutlamasında, büyük bir kalabalığın bir anda 4 metre genişliğindeki caddeyi doldurmasıyla izdiham yaşandı.

Yaşanan izdihamda 159 kişi hayatını kaybetti, bazıları ağır olmak üzere onlarca kişi de yaralandı.

Koreli yetkililer, hayatını kaybedenlerin çoğunun 20’li yaşlarda olduğunu, 22 kişinin ise yabancı uyruklu olduğunu açıklamıştı.

Eyalet Lideri Yoon “ulusal yas” ilan etti.

Ülkede binlerce kişi izdiham nedeniyle hükümeti protesto ederek sorumluların istifasını talep etti.

haberhavran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu