Ekonomi

GSK, Kaliforniya’daki Zantac kanser davasını duruşma öncesinde çözdü

İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline, Kaliforniya’da açılan bir davada gizli anlaşmaya vardı. GSK’nın üretimi durdurulan mide ekşimesi ilacı Zantac’ın kansere yol açtığı iddiasıyla açılan davanın 20 Şubat’ta görülmesi planlanıyordu. Şirket, davanın artık düşeceğini doğruladı.

Dava, GSK’nın Zantac’a ilişkin yürüttüğü bir dizi yasal işlemin parçası. Bir zamanlar mide ekşimesi için popüler bir tedavi olan ilaç, güvenliği konusunda endişelerin artması üzerine piyasadan çekildi. Anlaşmanın şartları açıklanmadı ve GSK anlaşma hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Bu vakanın çözülmesi GSK’nın duruşmadaki belirsizliklerden kaçınmasına yardımcı olacaktır. Şirketin uzlaşma kararı, Zantac iddialarıyla ilgili dava maliyetlerini yönetmeye yönelik devam eden çabalarının bir parçası.

InvestingPro İçgörüleri

GlaxoSmithKline’ın son yasal anlaşmasının ışığında, yatırımcılar şirketin hisselerinde istikrar ve kalıcı değer işaretleri arıyor olabilir. InvestingPro verilerine göre GSK’nın piyasa değeri 80,69 milyar dolar ve Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 12,83 olup, bu oran 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki döneme göre çok daha cazip bir değer olan 11,05’e çıkacak. aylar. ulaşıyor. Bu, özellikle GSK’nın İlaç segmentinde düşük fiyat oynaklığıyla öne çıkan lider oyuncu konumu göz önüne alındığında, potansiyel olarak değerinin altında değerlenmiş bir hisse senedine işaret ediyor.

Yatırımcılar aynı dönemde GSK’nın sağlam mali sağlığına da güvenebilirler; brüt kar marjı %72,14 ile güçlü kalırken faaliyet geliri marjı da aynı dönemde %25,83 seviyesindedir. Ek olarak, şirketin faiz ödemelerini nakit akışlarıyla tutarlı bir şekilde karşılayabilmesi ve %3,54’lük mevcut temettü getirisi ile üst üste 23 yıl boyunca temettü ödemelerini sürdürebilmesi, şirketin mali dayanıklılığını ve hissedar getirilerine olan bağlılığını göstermektedir.

GSK hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro ek bilgi ve analizler sunmaktadır. InvestingPro+ aboneleri daha fazla InvestingPro İpucuna erişebilir; Platform, GSK için, içinde bulunduğumuz yıl için kârlılık tahminleri ve 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın bir ticari durum da dahil olmak üzere 7 ipucu daha listeliyor. Sınırlı bir süre için InvestingPro abonelikleri özel bir Yeni Yıl indirimiyle %50’ye varan indirimlerle sunulmaktadır. Ayrıca 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirim için SFY24Kupon kodunu kullanın veya 1 yıllık abonelikte %10 ek indirimden yararlanın. SFY241Kupon kodunu kullanın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu