Haber

Futbol Kulüplerinin Borç Sorununa Federasyon Başkanı Büyükekşi’den Elektrik Çözümü!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, Türk futbolunda yaşanana finansal krize ‘enerjik’ bir tahlil bulduklarını açıkladı. Futbol kulüpleri elektrik üretecek!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Büyükekşi, Türk futbolunda artık sürdürülebilirliğin hedeflenmesi gerektiğini söylerken, kulüplerin ekonomik olarak bağımsızlığına işaret etti.

Nasıl Bir Ekonomi’den Hakan Güldağ, Gaziantep’te Türkiye ve Çekya milli futbol takımları arasında oynanan maç öncesinde Mehmet Büyükekşi ile görüşmesinden bazı bilgiler paylaştı. 

Yapılan hesaplamalarda takımların 25 milyar TL borcuna dikkat çeken Büyükekşi, faizleri ve 10 yıl vade ile tutarın 50 milyar TL’ye kadar çıktığını söyledi. Bunun ödenmesinin mümkün görünmediğini söz eden TFF Lideri, örnek olarak Galatasaray kulübü liderinin ‘ancak bir başka kaynak bulursak ödeyebiliriz’ kelamını hatırlattı. Futbol dışında bir kaynağı her grubun bulmasının da mümkün olmadığını belirtti.

Borçların ödenebilmesi ile ilgili TFF Lider Vekili Yusuf Günay’ın projesinden bahseden Büyükekşi, Günay’ın EPDK’nın eski lideri olduğunun altını çizerken, güç fiyatlarında bilhassa elektrik fiyatlarındaki yükselişe işaret etti.

Geçen gün Malatya’da canlı yayınlanacak maça 2 saat kala fatura ödenmediği için stadın elekriklerinin kesilmesi olayını hatırlatan TFF Lideri, krizin son dakikada 300- 400 bin TL ödenerek çözüldüğünü söyledi. 

Bu problemleri aşmak için belirlenen amacı de şöyle anlattı: 

Bütün kulüplere bir yazı çıkardık. Güneş gücü santrali (GES) kuracağız. Her kulübün gereksinimi kadar. Şu anda birçok kulüp karşılık verdi. 50 MW büyüklüğünde bir yatırım yapacağız. Hazine’den tarım arazisi olmayan arsa alacağız. Aksaray yahut Niğde civarında 600-700 dönüm yerde kurulmasını planlıyoruz.

Hedefin kulüplerin cebinden hiç para çıkmadan, kalıcı bir gelir elde etmek olduğunu söylerken, her kulübün yatırım yapacağını, şimdi müddetin ve ödeme oranının belirlenmediğini belirtti.

Yeni çıkan yönetmelikte her şirket yahut kurumun lisans almadan tükettiği kadar elektriği üretebildiğine değinen Büyükekşi, Türkiye’nin her yerinde üretim yapılabildiğini, fakat, kulüplerin şimdi bunu yapabilecek donanımda olmadığını da hatırlattı. Böylece kulüplere kalıcı gelir sağlanacağını da kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu