Haber

FT: Ukrayna, Rusya’ya karşı Kuzey Kore roketlerini kullanıyor

İngiltere’nin Financial Times (FT) gazetesi, Ukrayna askerlerinin Rusya’ya karşı Kuzey Kore yapımı roketler kullandığını iddia etti. Tezlere göre söz konusu silahlar Ukrayna’ya verilmeden önce ‘dost bir ülke’ tarafından bu silahlara el konulmuştu.

Reuters’in haberine göre FT, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın Rus güçlerinden Kuzey Kore yapımı roketler ele geçirilmiş olabileceği ihtimalini değerlendirdiğini yazdı.

‘SİLAHLARIN BAHMUT’TA KULLANILDIĞI GÖRÜLDÜ’

Rusya-Ukrayna savaşı bir yılı aşkın süredir devam ederken, 24 Şubat 2022’den bu yana ABD, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah tedarik ettiğini iddia ediyor. ABD tartışmalarının ortasında bir de Kuzey Kore’nin Rusya’ya deniz yoluyla silah göndermesi var. ABD bu iddialara herhangi bir kanıt sunmazken, Ukrayna’da devam eden savaşı yansıtan görüntülerde Kuzey Kore yapımı silahlara çokça rastlanmadığından bahsediliyor. Kuzey Kore ve Rusya da kendilerine silah tedariki iddialarını reddediyor.

The Financial Times’ın haberine göre, Ukrayna askerleri tarafından ülkenin doğusunda aylarca süren çatışmalara sahne olan Bahmut şehrinde Sovyet yapımı Grad çoklu fırlatma roket sistemleri kullanılarak Kuzey Kore yapımı silahlar gösterildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoigu da 26 Temmuz’da Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Kuzey Kore’yi ilk kez ziyaret eden Rusya Savunma Bakanı Shoigu, mevkidaşı Kang Soon Nam ile bir araya geldi ve görüşmenin ardından şunları söyledi: Görüşmelerin iş birliğinin pekişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.” (DIŞ HABERLER)

haberadilcevaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu