Haber

Finlandiya’da pek çok kişi İsveç’i beklemeden NATO’ya katılmaktan yana

Finlandiya’da bir medya portalının yaptığı ankete katılanların yarısından fazlası, ülkenin İsveç’i beklemeden NATO’ya katılması gerektiğini söyledi.

Euractiv’in haberine göre Finlandiya kamuoyu, Türkiye’nin İsveç’in NATO ittifakına katılmasına karşı tutumu nedeniyle Finlandiya’nın üyelik sürecine girmemesini sevmiyor.

Ilta-Sanomat’ın yaptırdığı ankete katılanların yüzde 53’ü İsveç’i beklemeden NATO üyelik sürecine devam etmeleri ve askeri ittifaka katılmaları gerektiğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 28’i komşularının geride bırakılmaması gerektiğine işaret ederken, yüzde 19’u kesin bir görüş belirtmedi.

Solcular İsveç ile uygulamayı destekliyor

Ankete katılanların siyasi görüşleri, ankete verilen yanıtı etkiliyor gibi görünmektedir.

Popülist ve milliyetçi Fin Partisi taraftarlarının yüzde 73’ü Finlandiya’nın NATO üyeliğinin İsveç’in takvimine bağlı olamayacağına inanıyor.

Hristiyan Demokratların ve Hareket Şimdi destekçilerinin çoğunluğu aynı görüşü paylaşıyor. Öte yandan Sol İttifak taraftarlarının yüzde 58’i Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurularını birlikte yapmasını istiyor.

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö, Başbakan Sanna Marin ve Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Finlandiya ve İsveç’in aynı anda NATO’ya katılacağını defalarca belirtmiş olsalar da, anket sonuçları Avrupa’daki güvenlik durumu kötüleşirse Finlandiya’nın siyasi liderliği üzerindeki baskıyı ortaya koyuyor. artacak. Koymak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 1 Şubat’ta Estonya’ya yaptığı ziyarette, NATO’nun Finlandiya ile İsveç’in başvurularını ayırması durumunda Finlandiya’nın başvurusunu yine sürece dahil edeceğini söyledi.

Finlandiya Başbakanı Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, dün Stockholm’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülkenin güvenliğinin birbirine bağlı olduğunu vurgulayarak, birlikte başladıkları NATO üyelik başvuru sürecini de birlikte sonuçlandırmak istediklerini belirttiler. .

haber-nizip.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu