Ekonomi

Edirne’de Kuraklık Nedeniyle Çeltik Verimi Düşük Olacak

Kuraklık nedeniyle bu yıl Edirne’de pirinç rekoltesinin düşük olacağı tahmin ediliyor.

Edirne İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 4’üncü toplantısı İl Genel Meclisi Başkan Vekili Erdoğan Gümülcineli başkanlığında gerçekleştirildi.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Mustafa Üstün, Edirne’deki pirinç üretimine ilişkin komitenin hazırladığı raporu sundu.

Türkiye’nin çeltik ihtiyacının yüzde 60’ının Edirne’den karşılandığını hatırlatan Üstün, bu yıl 440 bin dekar çeltik ekimi yapıldığını açıkladı.

Kuraklık nedeniyle çeltik ekim alanında azalma yaşandığını kaydeden Üstün, şöyle konuştu:

“İlimizde çeltik heyetlerinin belirlediği rakamlara göre geçen yıl 454 bin 800 dekar çeltik ekimi yapıldı. Bu ekim alanından 382 bin 189 ton ürün elde edildi. Bu yıl çeltik ekiminde kış mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle alanlardaki doluluk oranlarının düşük olması, sulama havuzları ve barajlardaki doluluk oranlarının düşük olması, ekim ayının ikinci haftasında ilimizde çeltik hasadına başlanmış ancak henüz tamamlanmamış olup, verim ve verim çalışmaları devam etmektedir. Çeltik bitkisi sulu koşullarda yetiştirildiği için yetişebilmesi için doğal yağışa ihtiyaç duyar, genel olarak kuraklıktan dolayı verim düşüklüğü beklenir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu