Ekonomi

ECB Başkanı Lagarde faiz artışına işaret ediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen bankacılık konferansında yaptığı konuşmada, pandemi sonrası tedarik zincirinde yaşanan şoklara, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşa ve önemli ölçüde artan enerji krizine dikkat çekti. maliyetler.

2022’nin başında enflasyondaki artışın hızlandığını ve 2022 Temmuz’unda faiz artırmaya başladıklarını hatırlatan Lagarde, o tarihten bu yana faizleri yüzde eksi 0,50’den yüzde 3,25’e çıkararak 375 baz puan faiz artırımı yapıldığını hatırlattı. .

Lagarde, buna rağmen enflasyonun çok yüksek olduğunu ve çok uzun süre de böyle kalacağını belirtti. “Yolda olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, enflasyonun hedefimize ulaşacağından tam anlamıyla emin olana kadar faiz artırım döngümüze devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Lagarde, faiz artırımlarının enflasyonda düşüş eğilimi başlattığını ve bundan sonraki faiz artırımlarında daha yavaş hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

ECB, 15 Haziran’daki toplantısında enflasyon tahminini güncelleyecek

Faizlerin ne kadar yükseleceğine karar vermede enflasyon verilerinin belirleyici olacağını belirten Christine Lagarde, şunları söyledi:

“Mart ayında ortalama yıllık enflasyonun 2025’te yüzde 2,1 olacağını tahmin etmiştik. Bu seviye hedefimizin üzerinde ve 2025’in ikinci yarısına kadar enflasyonun yüzde 2’ye dönmeyeceğini tahmin etmiştik. Mayıs, enflasyon görünümünden memnun olduğumuzu söyleyemeyiz. 15 Haziran.” “09:00’daki toplantımızda yeni projeksiyonlarımızı oluşturacağız ve bu bize sıkılaştırma politikamızın güncel resmini verecek. Çekirdek enflasyonun zirve yaptığına dair net bir kanıt yok ama ona bakarak enflasyonun yükseldiğinden emin olabiliriz.” doğru yolda.”

Euro Bölgesi’nde bugün açıklanan Mayıs ayı enflasyon ön bilgilerine göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Mayıs ayında aylık bazda değişmezken yıllık bazda yüzde 6,1 arttı. Avro bölgesinde yıllık enflasyon Nisan ayında yıllık bazda yüzde 7 oldu.

haberpamukova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu