Haber

DSİ Genel Müdürü: TEUS sistemleri sel ile mücadelede hayati önem taşıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, taşkınlarla mücadelede yukarı havzadaki su seviyesi yükselmelerinin tespitinin vatandaşların can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi adına hayati önem taşıdığını belirtti. .

Balta, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz yıl Taşkın Erken Uyarı Sistemleri (TEUS) üzerinde çalışmalara ve testlere başladıklarından bahsetti.

Test sürecinden başarıyla geçen bu sistemleri sel riski yüksek derelerde hızlı bir şekilde inşa etmeye başladıklarını belirten Balta, Trabzon’da 34, Rize’de 35 olmak üzere toplam 125 istasyonun kurulumunu tamamladıklarını söyledi. , Giresun’da 49 istasyon, Gümüşhane’de 5 istasyon ve Bayburt’ta 2 istasyon. aldıklarını belirtti.

Balta, Giresun’da 10 Temmuz’da meydana gelen sel felaketinde Yağdere’de metrekareye 164 kilogram, Çanakçı’da 150 kilogram, Keşap’a bağlı Yivdincik köyünde 120 kilogram, Bulancak’ta 92 kilogram yağış düştüğünün altını çizdi. Bu yağışlar sonucunda artan derelerin debilerini artırmak için TEUS, “Trabzon Bölge Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımız sahadaki arkadaşlarımıza anlık bilgi verdi. Bu veriler doğrultusunda kritik müdahalelerde bulunarak selin büyük bir afete dönüşmesini engelledik.” değerlendirmesini yaptı.

TEUS’ların sellerde başarılı bir sınav verdiğinin altını çizen Balta, şunları kaydetti:

“Örneğin Giresun’un Piraziz ilçesine bağlı Abdal Çayı’nda şiddetli ve ani yağışlar nedeniyle TEUS sırasıyla sarı, turuncu ve kırmızı alarm verdi. Turuncu alarmı görür görmez valiliğe, kaymakamlığa ve belediyeye haber verdik. özellikle Piraziz-Ambarcılı küme yolu tedbir amaçlıdır.Hızlı bir şekilde ulaşıma kapatılmıştır.Daha sonra Abdal Deresi’nde kırmızı seviyeyi görünce derenin 330 santimetreyi aşacağını ve yataktan çıkacağını söyledik. Tüm bunları yaparken ekiplerimiz sahada kritik müdahalelerde bulundu ve sel baskını kontrol altına alındı.”

Bulancak’taki domuz deresinin TEUS tarafından yakından takip edildiğine işaret eden Balta, “Dere kırmızı alarm seviyesini 200 santimetreyi geçince hemen yetkililere haber verdik ve Organize Sanayi Bölgesi’nin boşaltılmasını sağladık.” ifadelerini kullandı.

Bu ve benzeri birçok müdahalenin TEUS’lar sayesinde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Balta, akarsuların gözü olan bu sistemlerin taşkın öncesi ve sonrasında çok değerli faydalar sağladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu