Ekonomi

Citi, Birinci Çeyrekte Hisse Başına Kazancın Beklenenden Daha Yüksek Olma İhtimalinin Güçlü Olduğunu Tahmin Ediyor

Citi’nin stratejist ekibi, önemli ekonomik faktörleri S&P 500 endeksi için hisse başına kazanç (EPS) büyümesiyle birleştiren karmaşık istatistiksel modellerini revize etti.

İlk çeyrekte hisse başına kazançların beklentileri aşmasının çok güçlü bir olasılık olduğu sonucuna vardılar, ancak şirketlerin gelecekteki kazanç tahminlerini önemli ölçüde güncellemeyeceklerini tahmin ediyorlar.”

“İyileşen ekonomik göstergeler ve daha yüksek tahminler, S&P 500’ün tüm yıl için öngördüğümüz 245 $’lık kazancı karşılama veya aşma olasılığının %50 olduğunu göstermektedir. Bir fikir vermesi açısından, bu olasılık Kasım ayında yaklaşık %30’du” dedi.

Finans kuruluşu, ilk çeyrek kazanç raporlarının modelinin son çeyreğe benzer olmasını, beklentilerin üzerinde kazanç bildiren şirketlerin sıklığının yüksek olmasını ancak gelecekteki kazanç tahminlerinde çok az değişiklik olmasını bekliyor.

Gelecekteki ekonomik koşullara ilişkin tahminleri de içeren istatistiksel model, S&P 500 için gerçek ilk çeyrek EPS’nin analistlerin konsensüs tahminlerini aşma olasılığının %76 olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, 2024 yılının geri kalanında kazançların beklentileri aşma olasılığı %49’a düşerek şirketlerin finansal tahminlerini artırma konusunda temkinli olabileceklerini gösteriyor.

Özetle Citi, ABD merkez bankası yakın zamanda faiz oranlarını düşürmese bile güçlü ekonomik temellerin piyasayı destekleyeceği görüşünde.

Geleneksel olarak, S&P 500, merkez bankasının faiz oranlarını değiştirmediği dönemlerde üst tek haneli yüzde aralığında önemli kazanç büyümesi görmüştür.

“Yaklaşık %10’luk tahmini kazanç büyümemiz bu tarihsel aralığın üzerindedir ve endeksin mevcut fiyatlarının merkez bankasının politika değişikliklerine bağlı olmadığını göstermektedir. Ancak, merkez bankası tarafından faiz oranlarında bir miktar indirim yapılmadan endekste önemli bir zirveye ulaşmak daha zor olabilir” yorumunda bulundu.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

%AD-CONTAINER-0%

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu