Haber

Bombalı Saldırı: Bilal Hassan’ın Kaçmasında Yardımcı Olan Şüpheli Yakalandı

Taksim’deki bombalı saldırının firarisi Bilal Hassan’ı, Edirne’de karşılayan ve yurt dışına kaçmasını sağlayan Hüseyin Güneş’in de tutuklandığı ortaya çıktı. 

Ammar Jarkas, şüphelileri vilayet dışına götürme talimatının Kobani’deki teröristlerden Halil Mence’den aldığını söyledi.

Taksim İstiklal Caddesi üzerinde Pazar günü meydana gelen patlamanın akabinde yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Buna nazaran akının firarisi Bilal Hassan’ı Edirne’de karşılayan ve yurt dışına çıkmasını sağlayan Hüseyin Güneş’in de polis tarafından yakalandığı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı ortaya çıktı. Hüseyin Güneş’in kimliğine Bilal Hassan’ın Edirne’ye kaçıranlar Ammar Jarkas’ın ifadesinden ulaşılırken, Jarkas’ın sözündeki öbür ayrıntılar da dikkat çekti.

‘Edirne’ye götürdüm. Yaklaşık 2 saat sürdü yol. Yolda daima telefonla ilgileniyordu’

Kardeşi Ahmet Jarkas’la birlikte taarruzun failleri Ahlam Albashır ile Bilal Hassan’ı kaçırmakla görevlendirilen Ammar Jarkas, şüphelileri vilayet dışına götürme talimatının Kobani’deki teröristlerden Halil Mence’den aldığını belirtti. Jarkas sözünde, ‘Olay günü 12.00’de beni arayıp bir kadın bir erkek alınacak dediler. Ben Halil Mence’nin söylediği üzere Bağcılar’a gidip beklemeye başladım. Fakat gelen giden olmadı. Bunun üzerine Halil Mence’yi arayıp şahısların orada olmadığını söyledim. Bana dönüş yapacağını söyledi. Saat 4’e kadar oyaladı. Sonra saat 16.15 gibi erkek bir şahıs geldi. Arabaya bindi ve eşyaları olduğunu onları alması gerektiğini söyledi. Birlikte kuru kahve satılan bir dükkana gittik. Dükkandan büyük beyaz poşet ve bir bavul aldı. Bu eşyaları arabaya yükleyip Edirne’ye götürdüm. Yaklaşık 2 saat sürdü yol. Yolda daima telefonla ilgileniyordu. İsminin ne olduğunu sordum Bilal dedi. Sonra Halil Mence bir pozisyon attı. Orada Bilal’i adının Hamza olduğunu bildiğim fakat gerçekte Hüseyin Güneş isimli kişinin karşılayacağını söylediler. Bilal’i Hüseyin Güneş’e bıraktım. Hüseyin Bilal’i aldı. Ben Edirne’ye giderken Halil Mence beni aradı. Bir kadının acilen alınması ve Salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Ben de kardeşime yönlendirdim. Sonra Edirne’den döndüğümde konuta gittim ve konutta Ahmet ve ailesi, annem, babam ve daha evvel hiç görmediğim Ahlam Albashır’in gördüm. Kardeşime bu kim diye sorduğumda Halil Mence’nin bahsettiği bayan olduğunu, bayanın güç durumda kaldığını ve salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Sonra da siz geldiniz’ dedi.

Hüseyin Güneş’in de polis takımlarınca yapılan operasyonla gözaltına alınanlar ortasında olduğu ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu