Haber

Bakan Varank’ın akrabası Tuzla’daki deniz manzaralı araziyi de aldı

Bodrum’da 180 bin metrekare büyüklüğündeki arazi ihalesini almasıyla gündeme gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın kuzeni Sedat Varank’ın şirketinin Tuzla’da deniz görünümlü araziyi de aldığı ortaya çıktı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, kamu kuruluşu olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş., 22 Nisan’da İstanbul’daki Viaport Marina Tuzla’nın çabucak yanında yer alan 50 bin metrekarelik deniz görünümlü arazinin ‘gelir paylaşımı’ formülüyle satışı için ihale düzenledi.

‘Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinde’ en avantajlı teklifi Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin verdiği belirtildi. Bu ihaleyle Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin kelam konusu topraktan en az 4 milyar 13 milyon TL ve Emlak Konut’un ise 2 milyar 161 milyon TL gelir sağlayacağı tabir edildi.

Emlak Konut’un raporlarında kelam konusu alanın eski askeri alan olduğu vurgulanıyor. Yere dair raporlarda “Alanda Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait mevcut durumda kullanılmayan ve atıl durumda olan binalar bulunmaktadır” sözleri yer alıyor.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde de ihaleyi alan iş iştirakindeki HB Küme İnşaat şirketinin iki ortağı olduğu ve bu ortakların da Sedat Varank ile Gülhan Düzgün Varank olduğu belirtiliyor.

Şirketin sahiplerinden Sedat Varank, birebir vakitte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile akraba. Varankların amca çocuğu olduğu tabir ediliyor.

BODRUM’DA DENİZ GÖRÜNÜMLÜ ARAZİ

Emlak Konut, 3 Kasım’da da Muğla Bodrum’daki yaklaşık 180 bin metrekare büyüklüğündeki deniz görünümlü yerin ihalesini de tekrar Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin aldığını açıklamıştı. Bu ihaleyle Cevahir Taahhüt İnşaat ile HB Küme İnşaat iş iştirakinin kelam konusu topraktan en az 6 milyar 91 milyon TL ve Emlak Konut’un ise 4 milyar 61 milyon TL gelir sağlayacağı söz edildi.

ANKARA PROJESİ İİHALESİNİ DE VARANK ALDI

Kısa bir mühlet evvel Emlak Konut’un başkentteki eski Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) otobüs garajı yeri üzerine inşa edilen Merkez Ankara projesi için düzenlendiği ihaleyi de tekrar Varank’ın kuzeni Sedat Varank aldı. Emlak Konut, 31 Ağustos tarihinde Merkez Ankara projesi için “Merkez Ankara Projesi O Blok Tamamlama İnşaatı İşi” ismi altında bir ihale düzenlendiğini ve HB Küme İnşaat ile 26 Ağustos tarihinde KDV hariç 208 milyon TL’lik bir mukavele imzalandığını açıkladı.

HB firmasının ortağı Sedat Varank’ın ablası Fatma Varank da Emlak Konut’un bağlı olduğu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olarak vazife yapıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu