İş

Avrupa borsaları haftaya düşüşle başladı

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü, yatırımcıların değerli ekonomik duyuruların yanı sıra bölgenin en büyük borç verenlerinden ve Wall Street’teki büyük teknoloji şirketlerinden gelen kârları içeren bir haftaya temkinli yaklaşmasıyla düştü.

DAX%0,2, CAC 40%0,3 ve FTSE 100%0,1 düşüşle işlem gördü.

Kazanç dönemi, teknoloji devleri Alphabet (NASDAQ: GOOGL), Microsoft (NASDAQ: MSFT), Amazon (NASDAQ: AMZN) ve Meta Platformlar (NASDAQ: META) bu hafta hazırlanıyor.

Bu yıl teknolojideki güçlü kazanımların haklı olup olmadığını görmek isteyen yatırımcılar için bu, piyasalar için değerli bir test olacak.

Gelecek hafta ayrıca UBS (ALTI: UBSG), Alman bankası(ETR: DBKGn), Santander (BME: ŞARKI SÖYLEME) Ve barclay’ler(LON: BARCBir dizi büyük Avrupa bankası da faydalarını açıklayacak.

Sonuçlar, geçen ay ABD’de iki bölgesel bankanın iflas etmesinin ardından bankalar için çok çalkantılı bir ilk çeyreğin ardından geldi.

Kredi Suisse(ALTI: CSGN) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ilk çeyrekte 61 milyar frank (68 milyar $) net varlık çıkışı olduğunu ve rakip UBS tarafından satın alınmasından sonra bile çıkışların devam ettiğini söyledi.

Öte yandan, Philips (AS: PHG ), ABD’de uyku apnesini tedavi eden milyonlarca cihazı geri çağırmak için planlanan bir anlaşmanın parçası olarak yatırımcılardan 630 milyon dolarlık bir provizyon için olumlu yanıt aldı ve hisseleri %10’dan fazla arttı. CEO Roy Jacobsbunu “davanın ele alınmasında önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

Ekonomik veriler cephesinde, Euro bölgesi ilk çeyrek için Cuma günü. GSYİHbilgisini anlatırken bölgenin en büyük ekonomilerinden biri Almanya, FransaVe ispanyaNisan ayı enflasyon raporu da aynı gün açıklanacak.

Çoğu analist 25 baz puanlık bir artış beklerken Avrupa Merkez BankasıMayıs ayı başında yeniden faiz artırımına gidilmesi bekleniyor.

Pazartesi günü, Euro bölgesinin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın kurumsal inançta hafif bir iyileşme göstermesi bekleniyor. Ifo iş ortamı endeksiilan edilecektir.

Petrol fiyatları Pazartesi günü düştü ve artan faiz oranlarının, özellikle dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi olan ABD ekonomisinde ekonomik büyümeyi yavaşlatacağına dair endişelerle beş haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.

WTI%1 düşüşle 77,06 dolardan işlem görürken brent%1 düşüşle 80.61$ oldu.

Ham petrol piyasaları son beş haftanın ilk haftalık kaybını yaşadı ve fiyatlar yeniden 80$ seviyesine yaklaştı.

Dahası altın%0,1 artışla 1.992,25 dolara yükseldi. avro dolar%0,1 düşüşle 1,0983’ten işlem gördü.

Yazar: Peter Hemşire

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu