Haber

AB: Türkiye Rusya’ya yaptırım uygulamalı

Avrupa Birliği, Ukrayna Savaşı’na rağmen Türkiye’nin Rusya ile yakın ilişkilerinden rahatsız olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’nin Rusya’ya yönelik politikasını değiştirmesini ve Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları uygulamasını istedi. Josep Borrell’in Avrupa Parlamentosu’na (AP) gönderdiği yazı, Funke Media Group’a bağlı gazetelerin Pazar sayılarında yer aldı. Borrell, “Türkiye’nin AB’nin Rusya’ya yönelik kısıtlayıcı önlemlerine katılmama politikası büyüyen bir endişe kaynağıdır” diye yazdı.

AB ve Türkiye’nin Gümrük Birliği içinde olduğuna dikkat çeken Borrell, bunun hem sivil hem de askeri amaçlarla malların çift kullanımlı serbest dolaşımını garanti altına aldığına dikkat çekti. AB, ürünlerin serbest dolaşımı nedeniyle AB yaptırımlarının ihlal edilebileceğinden endişe duyuyor.

“Türkiye AB adayıdır”

Türkiye’nin Rusya’ya kesintili analizler yapmaması gerektiği uyarısında bulunan Borrell, AB üyeliğine aday olduğunun altını çizerek, “Türkiye dahil tüm aday ülkelerin kararlaştırılan tedbirlere uyması bekleniyor” dedi.

“Ukrayna Savaşı’nın ortasında Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin derinleşmesi de endişe kaynağı” diyen Borrell, AB’nin aceleciliğinin ve beklentilerinin birçok kez Türk muhataplarına iletildiğini, her düzeyde ön plana çıkaracaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ağustos ayında daha sıkı ekonomik işbirliği kararı aldı. Ancak Türkiye, Rusya’nın çıkarlarını koruduğu yönündeki iddiaları reddediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması sırasında Rusya ve Ukrayna muhataplarının yanı sıra BM, ABD ve Avrupalı ​​muhataplarla da temaslarda bulunulduğunu belirterek, Rusya’nın da uzatıldığını belirtti. atılan adımlardan memnun

“Fakat engellerin tamamen kaldırılmadığını da söylemek gerekiyor. Bunu söylediğimizde bazıları ‘Rusya’yı mı savunuyorsunuz?’ “Hayır, Rusya’yı savunmuyoruz. Her şeyden önce bu bir anlaşmadır. İkinci olarak, anlaşmada olduğu gibi Rusya’nın taleplerinin karşılanması gerektiğini söylüyoruz ki Ukrayna tahılı özellikle ihtiyacı olan ülkelere sorunsuz bir şekilde gidebilsin.”

Erdoğan, Putin ve Zeleski ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile tahıl koridoru anlaşması konusunda görüşmesi bekleniyor.

17 Kasım’da Rusya ile Ukrayna arasındaki tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için anlaşmaya varıldığı açıklandı. Anlaşma 19 Kasım’da sona erdi. Rusya anlaşmaya geri döndüğünü açıklasa da Devlet Lideri Putin anlaşmadan çekilme hakkının gizli olduğunu açıkladı. Rusya ve Ukrayna arasında Türkiye ve BM’nin girişimiyle Temmuz ayında İstanbul’da imzalanan anlaşma sayesinde, Kasım ayı ortasına kadar Ukrayna limanlarından dünya pazarlarına 9,7 milyon ton tahıl ve gıda maddesinin taşınması sağlandı.

AFP, dpa, DW/HT,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu